31 Ağustos 2016 Çarşamba

“En İyi 10 Kısa Animasyon Film” Jüri Önünde

Antalya Sinema Derneği, bir süre önce ‘En İyi 10 Kısa Animasyon Film’i belirlemek üzere bir çalışma başlattığını duyurmuştu. Yapılan çağrı sonrası toplanan filmler şimdi jüri önünde.


Proje, Antalya Sinema Derneği Başkanı Sidar Serdar Karakaş ile Antalya Sinema Derneği Kültür ve Sanat Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Ersümer tarafından yürütülüyor. ‘En İyi 10 Kısa Animasyon Film’ değerlendirmesinin danışmanlığını ise yapımcı Yonca Ertürk üstleniyor.

Değerlendirmeye alınacak filmlere yapım tarihleri konusunda herhangi bir sınır konulmadı. Bunun yanında, oylamaya katılacak filmlerin daha önce bir festival gösterimi almış olması ya da ödül kazanmış olması şartı getirildi. 

‘En İyi 10 Animasyon Film’i belirleyecek yirmi kişilik jürinin isimleri ise şöyle:

Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen ve Nokta filmlerinin yönetmeni Derviş Zaim, Nar, 9 ve Ara filmlerinin yönetmeni Ümit Ünal, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, G.O.R.A, Organize İşler gibi filmlerin kurgucusu Mustafa Preşeva, Star Wars, Harry Potter ve Avengers gibi filmlerde animatörlük yapan Arslan Elver, Kötü Kedi Şerafettin filminin yönetmenlerinden Ayşe Ünal, Haset - Kayıp Masallar ve Satranç filmlerinin yönetmeni Cemal Erez, Canlandıranlar Derneği kurucusu ve yönetmen Berat İlk, reklam ve animasyon yönetmeni Arman Şernaz, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü Başkanı Doç. Fethi Kaba, animatör Ahmet Özer, VFX süpervizörü ve Kötü Kedi Şerafettin filmi teknik yönetmeni Özgür Yılmaz, Rimolar ve Zimolar filminin yapımcısı Yonca Ertürk, Bu İşte Bir Yalnızlık Var ve Gece 11.45 gibi filmlerin senaryo yazarı-film eleştirmeni Burak Göral, Öteki Sinema sitesinin kurucusu ve sinema yazarı Murat Tolga Şen, SİYAD üyesi Banu Bozdemir, gerçeküstücü filmleriyle tanınan yönetmen Tan Tolga Demirci, akademisyen ve SİYAD üyesi Doç. Dr. Melis Behlil, Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Cinedergi ve Akşam gazetesi yazarı Başak Bıçak ve Gravity, Guardians of the Galaxy, Sherlock Holmes: A Game of Shadows filmlerinde animatörlük yapan Kubilay Kocaoğlu.

Değerlendirmenin sonucu, Ekim ayında kamuoyuyla paylaşılacak. Antalya Sinema Derneği, ‘En İyi On Animasyon Film’ oylamasının ardından, seçilen filmlerin yönetmenleriyle yapılacak röportajların kitaplaştırılmasını ve söz konusu on filmin çeşitli festivallerde gösterimlerinin yapılmasını planlıyor.


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder