13 Haziran 2016 Pazartesi

23. Adana Film Festivali Başvuruları Başladı!

Adana Büyükşehir Belediyesince bu yıl 19-25 Eylül’de  düzenlenecek 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışma başvuruları  başladı.


Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, festival  kapsamında gerçekleştirilecek Ulusal Uzun Metraj, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film ve  Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmaları için 29 Temmuz, “Adana” konulu senaryo  yarışması için 5 Ağustos’a kadar başvuruda bulunulacak. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin  Sözlü, Türkiye’nin önemli kültür sanat etkinliklerinden olan festival kapsamında gerçekleştirilecek yarışmalarla ilgili yönetmeliklerin yayınlandığını belirtti.

Festivale her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi ve katılım  beklediklerini vurgulayan Sözlü, “Sinemayı desteklemek amacında olan  festivalimizde bu yıl da dünya festivallerinden ödül almış seçkin filmler  izleyici ile buluşacak. Bunların yanı sıra galalar, özel gösterim bölümleri,  söyleşiler, atölyeler, konserler de sanatseverlerle buluşacak.” ifadelerini  kullandı.

ÖDÜLLER
 
Festival kapsamında düzenlenecek yarışmalarda toplam 843 bin lira ödül  dağıtılacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda “En İyi Film” seçilen eser 350  bin lira kazanacak. Yarışmada ayrıca, Yılmaz Güney ödülü, Adana izleyici ödülü,  en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi sanat yönetmeni, en iyi müzik, en  iyi oyuncu ve en iyi kurgu dallarında da para ödülü verilecek.

Festivalde bu yıl da dünya sineması prömiyerleri, Akdeniz ülkeleri  film seçkisi, bir ülke sineması, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri,  söyleşiler, atölye çalışmaları, konserler, sokak etkinlikleri ve sergiler  sinemaseverlerle buluşacak.

Yarışma yönetmelikleri ve başvuru formları için:

http://www.adana-bld.gov.tr/duyurular.html.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder