4 Mayıs 2015 Pazartesi

5. Nar Film Festivali

Gazintep'te kültür-sanat alanında çalışmalar yürüten Nar Sanat Derneği tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Nar Film Festivali programı açıklandı. 7-12 Mayıs tarihlerinde bir mülteci kentine dönüşen Gaziantep'te gerçekleşecek olan Nar Film Festivali mültecilere adanıyor. 

Sanatın toplumsal gerçekçi tarafını barış, adalet ve özgürlük için; insana yakışır bir yaşam için önemsediklerini vurgulayan Nar Sanat Derneği, "5. Nar Film Festivali’ni başta Gaziantep’te ve Türkiye’de yaşayan dünyanın yurtsuz ve sürgün halklarına, mültecilere ithaf ediyoruz." diyerek dünyaya dair dertlerini ortaya koyuyor. 

Birincisi 2010'da düzenlenen Gaziantep'in ilk film festivali Nar Film Festivali'nin beşincisi bu yıl da Nar Sanat Derneği tarafından 7-12 Mayıs 2015 tarihleri arasında M1 Merkez Gaziantep AVM Nakıp Ali Sinemaları'nda düzenlenecek. Yerli, yabancı bir çok uzun ve kısa metrajlı kurgu ve belgesel yapımın gösterileceği 5. Nar Film Festivali'nde bu sene de yurt içi ve yurt dışından gelecek birbirinden değerli konuklar Gaziantep’te yaşayan sinemaseverlerle buluşacak. Ayrıca çeşitli panel ve atölyeler düzenlenerek festival programı daha da zengin bir yapıya kavuşacak. 

5. Nar Film Festivali, Suriyeli ve Gaziantepli müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturdukları Hayal Band grubunun vereceği konser ile 7 Mayısta start verecek. Programda yılın en çok beğenilen; Dardenne kardeşlerin İki Gün Bir Gece, Ken Loach’un Özgürlük Dansı, Tony Gatlif’in Geronimo filmlerinin yanı sıra Whiplash, Leviathan, Timbuktu, Şeker Portakalı, Sivas, Gece gibi pek çok yerli ve yabancı filmler Gaziantep’te izleyici ile buluşacak. Yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok sinemacı, gösterimden sonra izleyicilerle söyleşiler gerçekleştirecek. Festival kapsamında yönetmen Cem Başeskioğlu tarafından Film Okuma Atölyesi verilecek. 


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder