10 Mart 2015 Salı

Köprüde Buluşmalar 10 Yaşında!

Türkiye’den sinemacıları uluslararası profesyoneller ile bir araya getiren Köprüde Buluşmalar’ın onuncusu Anadolu Efes’in destekleri ile 4-19 Nisan tarihleri arasında 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenecek.Düzenlenmeye başladığı 2006 yılından bu yana 29 film projesinin tamamlanmasına ve 36 farklı projeye 430 bin Euro’ya yakın kaynak yaratan Köprüde Buluşmalar, 10. yılında da yeniliklere devam ediyor. Bu yıl ilk kez Film Geliştirme Atölyesi'ne seçilen projelerin yapımcı, yönetmen ve senaristlerine uluslararası eğitmen ve sinemacılar tarafından senaryo, sunum, yapım, pazarlama ve dağıtım konularında bir eğitim verilecek. Ayrıca, ortak yapımlarda yeni işbirliklerine önayak olmak amacıyla komşu ülkelerden film projeleri de davet edilecek. 

Köprüde Buluşmalar kapsamında, uzun metrajlı kurmaca, belgesel projeleri ve yapımı devam eden filmlerin ilk uluslararası sunumlarının yapılacağı atölye çalışmaları ile sinema profesyonellerine yönelik birçok panel, sinema dersi ve forum düzenlenecek. Bu yıl 120 başvuru arasından seçilen uzun metraj 8 kurmaca ve 2 belgesel projenin katılacağı atölyeler, 16 Nisan Perşembe akşamı gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek. 

Köprüde Buluşmalar ile ilgili ayrıntılı bilgi için: film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar


Film Geliştirme Atölyesi

Korku, fantastik, komedi gibi farklı türlere de açık olan Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen 10 film projesinin yönetmen ve yapımcıları için her yıl verilen ön hazırlık aşaması ve sunum teknikleri eğitimine ek olarak bu yıl kapsamlı bir çalışma yapılacak. Ön çalışmanın ardından yönetmen, yapımcı ve/veya senaristler uluslararası yapımcı, dağıtımcı, fon, market ve yayın kurumu temsilcileri ile birebir toplantı yapma fırsatını bulacaklar. Atölye sonunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 10.000 dolarlık destek ödülü, Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü, Fransız Ulusal Sinema Merkezi CNC’nin 10.000 avroluk ödülü ve Akdeniz Film Enstitüsü MFI’nin Senaryo Atölyesi Ödülü, uluslararası jürinin değerlendirmesinin ardından sahiplerini bulacak.

Yapım Aşaması Atölyesi

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Yapım Aşaması Atölyesi, Türkiye’den post prodüksiyonuna devam edilen uzun metraj filmleri ve belgeselleri desteklemeye devam edecek. Atölyeye seçilen filmlerin yönetmen ve yapımcıları Köprüde Buluşmalar kapsamında yalnızca profesyonellere açık (dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, televizyon kanallarının temsilcileri), özel gösterim ve sunumlar yapacaklar. Atölye sonunda uluslararası jürinin belirleyeceği filmlere, 10.000 dolar Anadolu Efes Ödülü, renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan ve bu yıl ilk defa verilecek olan ve tüm post-prodüksiyon işlemlerini kapsayan Color-ist Ödülü ve filmlerin Başka Sinema salonlarında sanal baskı bedelinden (VPF) muaf olarak gösterilmesini sağlayan Başka Sinema Ödülü takdim edilecek.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu

Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları’nın işbirliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısı ile oluşturulan ve iki ülke arasındaki ortak yapımlar için teşvik sunmayı amaçlayan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu bu yıl 5. kez Köprüde Buluşmalar kapsamında sahiplerini bulacak.

Paneller

Köprüde Buluşmalar kapsamında 12-17 Nisan tarihleri arasında Akbank Sanat’ta isteyen tüm film profesyonelleri ve sinemaseverlerin katılabileceği ücretsiz paneller de gerçekleştirilecek. Panellerle ilgili ayrıntılı bilgi ve katılım için onthebridge@iksv.org adresine e-posta atabilirsiniz.

· Özellikle belgesel proje geliştirme konusunda destek almak isteyen film yapımcılarını hedefleyen sinema dersi, geçtiğimiz yıl içerisinde pek çok festivali dolaşarak direniş hikayesini paylaşmış Everyday Rebellion belgeselinin yönetmenlerinden Arash T. Riahi tarafından verilecek.

· Güzel sanatların pek çok dalında projeler için başvuru, destek ve fon hizmeti sağlayan, proje sahiplerine yol haritalarında rehberlik eden AB Bilgi Ofisi Creative Europe Desk, Media Desk'e başvuru süreci, içeriği, kısıtlamaları ve katkı şemaları ile ilgili detaylı bilgileri katılımcılarla paylaşacağı bir panel gerçekleştirecek.

· Popüler Türk sineması, Yeşilçam kültürü ve dönemin kopyacı örneklerini sorgulayan Remake Remix Rip-off filminin yönetmeni Cem Kaya, düşük bütçelerle film yapmanın püf noktaları üzerine bir sinema dersi verecek.

· Önemli kurum ve projelerde senaryo danışmanlığı yapan Anita Voorham ve prodüksiyon, finans, dağıtım gibi alanlarda uzman eğitmen Tobias Pausinger senaryo geliştirme ve proje sunumuna odaklanan bir sinema dersi verecek. 

· Israel Film Fund direktörü Katriel Schory, film yapım sürecinde yapımcıyı bekleyebilecek zorluklar ve engeller ile ilgili vereceği sinema dersinde, katılımcıları karşılarına çıkabilecek pürüzler ve çözümleri konusunda bilgilendirecek.

· Dünyanın dört bir yanından film geliştirme ve yapım aşaması projelerini destekleyen fonların temsilcileri, Meet the Funds isimli panelde, hem kendi fonlarını tanıtacaklar hem de katılımcıların fonların işleyiş sistemi ve kriterleri ile ilgili sorularını yanıtlayacak.

· Meet the Markets başlıklı panelde; önde gelen film marketlerinin temsilcileri katılımcılarla buluşacak, proje sahiplerinin filmlerinin sunumlarında nelere dikkat etmesi gerektiği, dağıtım planları ve uluslararası görünürlükleri ile ilgili bilgilendirme ve soru cevap seansı gerçekleştirecek. Panelin moderatörlüğünü, 2013 yılı Yapım Aşaması destekli Kusursuzlar (Ramin Matin, 2013) filminin yapımcılığını üstlenen Emine Yıldırım gerçekleştirecek.

· Dağıtım ve Pazarlama alanında uzman isimlerden Xristina Pelekani, filmlerin pazarlanma yöntemleri üzerine vereceği panelle, katılımcıları filmin dağıtımı ve temsili gibi konularda aydınlatacak bilgiler paylaşacak. 

.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder