19 Kasım 2014 Çarşamba

İtalyan Sinemasıyla Randevu Saati Geldi!

İstanbul’un kültür takviminde artık sağlam bir yer edinmiş olan İtalyan Sinemasıyla Randevu etkinliği bu sene de gazeteci ve sinema eleştirmeni Maurizio Di Rienzo tarafından oluşturulmuş en yeni İtalyan filmlerinden bir seçkiyle perdelerini açıyor.
 


Beş senedir İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve Istituto Luce Cinecittà tarafından İtalya Büyükelçiliği ve İstanbul İtalya Başkonsolosluğu destekleriyle düzenlenen İtalyan Sinemasıyla Randevu etkinliğinin açılışı 28 Kasım 2014 tarihinde CineMajestik’te.

Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan Edoardo Winspeare’in yönetmenliğini yaptığı “TANRININ MERHAMETİ” filmiyle başlayacaktır. Gösterimde bir Ferzan Ozpetek filmiyle adını duyuran oyuncu Barbara De Matteis de hazır bulunacaktır.

Hem konusunun aktüelliği hem de dramatik yapısıyla bu yılın en çok konuşulan filmleri arasında yer alan “Tanrının Merhameti”, küresel ekonominin her şeyi değiştiren gücüyle karşı karşıya gelen, ait oldukları ev ve toprağa son derece bağlı dört kadının ekonomik krize karşı verdikleri mücadeleyi anlatırken mutluluğun gerçek kaynağı üzerine küçük bir hikaye sunuyor. Film 2014 Berlinale’de Panorama bölümünde gösterildi.

V. İtalyan Sinemasıyla Randevu 2014 programında yer alan filmler üzerine kısa bilgiler:

Asia Argento tarafında yönetilen ve uzun zamandır merakla beklenen BENİ ANLA Cannes, Tokyo, Abu Dhabi ve New York sonrasında nihayet İstanbul’da. Duygusallığı, tutkuyu, göz ardı edilmiş bir çocukluğu konu alan film 9 yaşında tatlı mı tatlı, annesi ile babası arasındaki mücadelede itilip kakılmış minik Aria’nın hikayesini anlatıyor. Bencil ebeveynler rolünde ise uluslararası sinema dünyasından iki ünlü isim, Charlotte Gainsbourg ve Gabriel Garko yer alıyor. Filmin Türkiye’de gösterim hakları Mars Film tarafından alınmış olup, önümüzdeki aylarda salonlara dağıtılacaktır.

MAFYA SADECE YAZIN ÖLDÜRÜR; İtalyan Senatosu Başkanı Pietro Grasso tarafından bugüne kadar yapılmış en iyi İtalyan filmi olarak nitelendirilmiştir. 2014 yılı David di Donatello Ödüllerinden Altın Küre’ye kadar pek çok festival ve organizasyondan ödülle dönmüştür. İtalyan TV’sinin ünlü sunucusu, yönetmen, yazar ve oyuncu Pif’in (Pierfrancesco Diliberto) ilk uzun metrajlı filmidir. Filmin Türkiye’de gösterim hakları Sinema TV tarafından alınmış olup, önümüzdeki günlerde SinemaTV kanalında gösterime girecektir.

BİR ALTIN ÇOCUK; Pupi Avati’nin son filmi. Usta yönetmen bu son filminde baba oğul arasındaki iletişimsizlikte dibe vurmayı anlatıyor. Sharon Stone ve Cristiana Capotondi’nin varlıklarıyla daha da bir değer kazanan filmde tüm hikaye başrol oyuncusu Riccardo Scamarcio üzerine kurulmuş. Dramatik ve beklenmedik sonuçlar bize duyguların gerçek çekirdeğini korumanın hiç de kolay bir iş olmadığını söylemekte.

İSTEDİĞİM ZAMAN BIRAKIRIM; ya da dahiler suçluya dönüşürse. Son yıllarda TV dizileriyle de ünlü olan Sydney Sibilia’nın yönettiği “İstediğim Zaman Bırakırım” bir drama motifine odaklanıyor ve üniversiteden atılan 36 yaşındaki dahi araştımacı ve bilgisayar kurdu Pietro Zinni’nin o güne kadar kurulmamış, eşsiz bir suç çetesi oluşturmak için eski meslektaşlarına ulaşmasını konu alıyor.

Nicolò Massazza ve Iacopo Bedogni’den oluşan MASBEDO ikilisinin filmi YOKLUK; eşsiz bir sinema deneyimi sunuyor. Venedik Film Festivalinde de gösterilen film “Eksiklik” teması üzerine altı kadın karakterle sunulan sessiz bir doğaya gömülmüş dört çeşitleme.

HAİNLİK; Bonifacio Angius filmi olup, şahıslara değil de içinde yaşadıkları dünyaya ait vahşet duygusunu ele alan bir film. Çıplak gözle ayırt edilmeyen kötü bir dünya ve ne seçeceğini bilmeyen bir insanlık için anlaşılması oldukça zor olan bir gerçeğe bürünüyor. Film Lokarno 2015 yarışma bölümünde yer almıştır.


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder