24 Ağustos 2014 Pazar

3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali

Bajar Kültür Sanat Danışmanlığı'nın düzenleyeceği 3. Uluslararası Van Gölü Film Festivali / İnci Kefali Sinema Ödülleri bu yıl 23-29 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek... 3 yıldır devam eden ve sürdürülebilir bir etkinlik olan Uluslararası Van Gölü Film Festivali, sinemaya katkısı ve halkı sinemayla/sinemacıyla buluşturması yanında Van'ın ve Van Gölü'nün tanıtımına da vesile olmaktadır... Gerçekleşebilmesi için birçok kuruluşun destek verdiği festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Van'daki yerel yönetimlerin (Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van Sanayi ve Ticaret Odası, Van Vakfı) desteği ve çözüm ortaklıklarıyla birlikte düzenlenecektir.

“VAN'DA, SİNEMANIN GÜCÜYLE TÜM SINIRLARA MEYDAN OKUMAK...” 

3. yıl festival ana konsepti, ''Göç ve Sınır: Mülteci Yaşamlar'' olarak belirlendi. Dünyanın, özellikle de yaşadığımız coğrafya olan Ortadoğu'nun, savaşların, kıyımların ve yerinden edilmelerin yüzyıllardır eksilmediği, bu yüzden hep kan ve gözyaşının olduğu, insanların canını kurtarmak için göçlerde ve sınırlarda acı içinde olduğunun farkında olan ve farkındalık yaratmak isteyen festival, ana konseptini ''Göç ve Sınır: Mülteci Yaşamlar'' olarak belirledi... 

“FİLMLER İÇİN VAN GÖLÜ'NDE YÜZME YARIŞI...” 

''İnci Kefali Sinema Ödülleri'' için Sinema Filmi ve Belgesel Film dalında başvurular, 20 Ağustos-15 Eylül 2014 tarihleri arasında kabul edilecektir. Başvurular www.vangolufilmfest.org sitesinden indirilen başvuru formu ile yönetmeliğe göre yapılacaktır. Yönetmeliğe göre hazırlanan gerekli evraklar (hem elektronik ortamda hem çıktı olarak) ve film kayıtları festival film ofisinin “Şerefiye Mah. Güneş Sok. (Tarlabaşı Sok). No: 26, İpekyolu-Van” adresine son başvuru tarihine kadar gönderilebilir. 

Festivalin film yarışması olan ''İnci Kefali Sinema Ödülleri'', ön jüri üyeleri tarafından finalistler seçildikten sonra jüri üyeleri tarafından ödül hak sahipleri belirlenecek ve 28 Eylül 2014 gecesi düzenlenecek olan ödül töreninde ödüller sahiplerine takdim edilecektir. 

“3. İNCİ KEFALİ SİNEMA ÖDÜLLERİ’’ kapsamında; 

En İyi Sinema Filmi dalında, 

En İyi Sinema Filmi, 
En İyi Yönetmen, 
En İyi Erkek Oyuncu, 
En İyi Kadın Oyuncu, 
En İyi Senaryo, 
En İyi Görüntü Yönetmeni, 
En İyi Sanat Yönetmeni, 
En iyi Film Müziği ve 
Jüri Özel Ödülü; 

En İyi Belgesel Film dalında 

En İyi Belgesel Film, 
En İyi Belgesel Film Yönetmeni, 
En İyi Belgesel Metni, 
En İyi Belgesel Görüntü Yönetmeni, 
En İyi Belgesel Kurgusu ödülü dallarında plâket verilmesi kararlaştırılmıştır. 


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder