19 Şubat 2014 Çarşamba

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları Devam Ediyor

Gözümün Nuru, 26 Şubat 2014 Çarşamba, saat 20:00 

Gösterimin ardından filmin yönetmenlerinden Melik Saraçoğlu ile söyleşi gerçekleşecektir. Gösterimler İzmir Fransız Kültür Merkez’inde olacaktır. Giriş ücretsizdir. "Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları", Hezarfen Film Galeri’nin, Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir’de gerçekleştirdiği bir sinema etkinliğidir.

Son yıllarda yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak bu etkinliğin esas amacıdır. 

İzmir'de Hezarfen Film Galeri ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ve Yeni Sinema Hareketi’nin desteği ile gerçekleşecek Bağımsız Türk Filmleri gösterimleri , ‘Yeni Sinema Hareketi'nin başlattığı, Bağımsız Türkiye Sinemasının seyirci ile buluşmasını sağlamak amaçlı bir destekleme projesidir. 

Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları, ayda bir kez olmak üzere, Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek gösterim ve söyleşiler ile izleyicilere sunulacaktır. Gösterimlere giriş ücretsiz olacaktır.

GÖZÜMÜN NURU  / EYE AM 

Gözümün Nuru poster 
2013, Türkiye, Fransa, 78′
Yönetmen, Senaryo: Hakkı Kurtuluş, Melik Saraçoğlu
Oyuncular: Melik Saraçoğlu, Bilgin Saraçoğlu, İsmail Saraçoğlu, Ahmet Saraçoğlu, Orhan Saraçoğlu, Öykü Altuntaş, Hakkı Kurtuluş
Film, yönetmenlerden Melik Saraçoğlu’nun öz yaşam hikâyesine dayanmaktadır. Hayatta en büyük amacı sinema yapmak olan M., ailesinden genetik olarak miras aldığı retina dekolmanı hastalığından dolayı kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Üst üste geçirdiği iki ameliyattan sonra 40 gün boyunca, gözleri bandajlı, yüzükoyun yatmak zorunda kalır ve bu süreçte korkularıyla yüzleşmeye başlar. 
HAKKI KURTULUŞ
1980 İstanbul doğumludur. Galatasaray, Lyon, ENS, Tübingen, Paris ve Berlin’de sinema, Alman tütleri ve iletişim okudu. Goethe ve Nietzsche Derneklerinin üyesidir. Sinemanın yanı sıra edebi eserleri de bulunmaktadır. Gözümün Nuru 3. Uzun metraj filmidir. 
MELİK SARAÇOĞLU
1984 İstanbul doğumludur. Galatasaray Lisesi’nin ardından Lyon ve Viyana Üniversitelerinde sinema ve edebiyat okudu. 2002 yılından itibaren, yurtdışı festivallerde ve ulusal televizyon kanallarında gösterilen, kısa filmler çekti. Hakkı Kurtuluş’la beraber üç film yönetti. Uzun öyküsü Hastane Defteri ve Hakkı Kurtuluş’la gerçekleştireceği yeni film projeleri üzerine çalışıyor.

.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder