3 Haziran 2013 Pazartesi

SineMASAL Açıkhava Sinema Festivali

SİNEMA ARTIK KÖYLERDE 

“Sinema Artık Köylerde” sloganıyla yola çıkan ve Avrupa’nın 6 ülkesinden genç sinemacıların katılımı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 6 ilde gerçekleşecek olan SineMASAL Açık Hava Sinema Festivali için geri sayım başladı.

AB Bakanlığı Ulusal Ajansı’nın desteklediği proje tasarımını ve yönetmenliğini Enes Kaya’nın yaptığı festival, 17 Haziran Pazartesi günü İstanbul’da başlayacak ve sırası ile Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde devam ederek 30 Haziran Pazar günü Mardin’de son bulacak. SineMASAL’ı diğer festivallerden farklı kılan en önemli özelliği coğrafi ve ekonomik engellerden dolayı sosyal aktivitelerden mahrum kalan köylerde gerçekleşecek olmasıdır. Sonraki yıllarda da gezici festival konsepti ile, Türkiye’nin bütün illerini tek tek dolaşarak festivali devam ettirecek olmaları tüm ekibi şimdiden heyecanlandırmakta. 

SineMASAL proje tasarımcısı Enes Kaya köylerde festival fikrinin ortaya çıkışını şu şekilde dile getiriyor: “2006 yılından bu yana aktif olarak sinema, dizi ve reklam sektöründe yapım biriminde çalışmalarımı sürdürmekteyim. Bu süreçte Türkiye’nin 41 iline ve yüzlerce köyüne gitme fırsatı buldum. Sonra farkettim ki çekim sürecinde, bizlere gönülden destek olan köy halkına filmlerimiz ulaşmıyor. Ben de sinemayı köylere götürmeye karar verdim. AB Bakanlığı Ulusal Ajans’ın desteği ile yıllardır planladığım projemi bir festival haline getirdim. Tamamıyla gönüllü çalışan bir ekip ve bizlere inanan tüm sponsorlarımız ile ’’Sinema Artık Köylerde’’ sloganı eşliğinde bu yıl festivalimizin ilkini gerçekleştireceğiz. Toprağının bereketini nasırlı ellerinden alan Anadolu’ya sunduğumuz ilk SineMASAL’ın hepimize ilham vermesi dileğiyle.”

Festival takvimi ve detayları için www.sinemasal.org adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Festival Programı: 

20 Haziran Perşembe : Kahramanmaraş 
22 Haziran Cumartesi : Gaziantep 
24 Haziran Pazartesi : Adıyaman 
26 Haziran Çarşamba : Şanlıurfa 
28 Haziran Cuma : Diyarbakır 
30 Haziran Pazar : Mardin 


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder