30 Eylül 2012 Pazar

Korku Dolu Günler Pera Film’de

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film sonbahar sezonuna, 3-28  Ekim'de Hollanda Film Enstitüsü EYE işbirliğiyle Hollanda’dan Korku Filmleri: Nederhorror ve 13-28 Ekim'de ise İstanbul Cervantes Ensitüsü işbirliğiyle hazırladığı İspanyol Kült Korku Filmleri: Terror Pop (1969-1972) programları ile devam ediyor. 

“Nederhorror”: Hollanda’dan Korku Filmleri 03-28  Ekim 2012

 Pera Film, dünyanın dört bir yanında 31 Ekim gecesi kutlanan Cadılar Bayramı’nı, efsanevi korku hikayelerinden ve Hollanda yapımı çağdaş filmlerden oluşan Hollanda’dan Korku Filmleri programı ile kutluyor. 1983 yılında Hollanda yapımı korku filmi De lift (Asansör) gösterildiğinde ve Warner Brothers tarafından tüm dünyaya dağıtıldığında, Hollanda basını gururla “Nederhorror“un doğumunu ilan etmişti. Basının deyişiyle söz konusu sinema tarzı en büyük başarıyı Hollanda’da yakalayabilirdi. İleri yıllarda beklenen Nederhorror patlaması yaşanmamış olsa da 2000’li yılların başlarından itibaren çekilen korku filmlerinin sayısında dikkat çekici bir artış gösterdi ve son yıllarda, çeşitli korku filmi festivalleri düzenlenmeye başladı. Hollanda Film Enstitüsü EYE ve Pera Film işbirliğiyle, Hollanda çağdaş korku filmlerinden oluşan bu seçkide, 2011 yılında uluslararası Fantasporto Film Festivali’nde  En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan, aynı yıl Amerikalı oyuncu ve prodüktör Charlize Theron’un Amerikan versiyonu için film haklarını satın aldığı Two Eyes Staring gibi pek çok ödüllü film yer alıyor.

“Terror Pop”: İspanyol Kült Korku Filmleri (1969-1972) 13-28 Ekim 2012 
Pera Film, korku sinemasına saygı duruşuna İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle hazırladığı İspanyol Kült Korku Filmleri programı ile devam ediyor; 1960’ların sonlarından 1970’li yıllara İspanyol sinemasının “Terror Pop” olarak adlandırılan döneminden kült bir seçki ile seyircilerin karşısına çıkıyor. İspanyol sinema geleneği gerçekçilik, müzikaller ve komediye oldukça çok yer verir, öyle ki fantastik sinema tarzı ve korku filmlerine yıllar boyunca neredeyse hiç yer verilmemiştir. 1960’ların sonlarından itibaren ise korku filmleri bu duruma istisna teşkil etmeye başlar.  “Terror Pop” programında 1969-1972 yılları arasında dört çarpıcı film sunuluyor.
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder