5 Eylül 2012 Çarşamba

Altın Portakal Heyecanı Başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. 49 yıllık kesintisiz deneyimiyle Türkiye’nin en köklü film festivali olan Altın Portakal’ın bu yılki program içeriğinin ve festivalde yarışacak filmlerin açıklandığı basın toplantısı 4 Eylül Salı günü Pera Palas’ta yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın şehit cenazeleri nedeniyle katılamadığı toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve AKSAV Kurucu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin ve festival yürütme kurulu üyeleri hazır bulundular. 

Altın Portakal’da katılımcılar açıklandı 

Gani Müjde (Senarist-Yönetmen), Mert Fırat (Oyuncu-Senarist), Asuman Dabak (Sanatçı), Zekeriya Kurtuluş (Görüntü Yönetmeni), Murat Saraçoğlu (Yönetmen), Mehmet Açar (Sinema Yazarı), Sema Fener (Akademisyen) ve Cengiz Haydar Barut’tan (AKSAV Yönetim Kurulu Üyesi) oluşan ön jüri değerlendirmesi sonunda başvuru yapan 44 filmden 11 filmin Ulusal Uzun Metraj Film Dalında yarışmasına karar verildi. 

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film dalında yarışacak filmler şöyle: 

Çağatay Tosun’un yönettiği “Derin Düşünce” 
Ahmet Sönmez’in yönettiği “Elveda Katya” 
Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil’in yönettiği “Evdeki Yabancılar” 
Hüseyin Tabak’ın yönettiği “Güzelliğin On Par’ Etmez” 
Ersin Kana’nın yönettiği “Hile Yolu” 
Umut Dağ’ın yönettiği “Kuma” 
Ali Aydın’ın yönettiği “Küf”
Rezzan Tanyeli’nin yönettiği “Pazarları Hiç Sevmem” 
Ali Adnan Özgür’ün yönettiği “Toprağın Çocukları” 
Tunç Okan’ın yönettiği “Umut Üzümleri” 
Erdem Tepegöz’ün yönettiği “Zerre” 

Festivalin bir mesajı olması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, bu mesajı en geniş kesimlere ulaştırmak ve program bütünlüğü sağlamak için her yıl bir başka ana tema ekseninde festival programını hazırladıklarının altını çizdi. Aktekin, geçen yıl kadın teması ekseninde gerçekleşen Altın Portakal’ın bu yıl “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” ana teması üzerine şekillenmekte olduğunu bildirdi. 

Ana tema ‘Mizah, Muhalefet ve Demokrasi’ 

Mizahın tarih boyunca insanlığın eleştirel duruşunun simgesi olduğunu belirten Mehmet Aktekin, mizah yoluyla eleştirinin 90’lı yıllara olduğu gibi o yılların Türk sinemasında öne çıkan filmlere de damgasını vurduğunu; bu yılın ana temasının bu nedenle “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” olarak belirlendiğini söyledi. 

Mizahın bazen iktidara, bazen haksızlıklara, bazen kötü gidişe protest bir bakış sağladığını belirten Mehmet Aktekin, gülmece sanatının toplumları oluşturan bireylerin düşünmesini tetikleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi. 

“Muhalefet, iktidarın en önemli denetim mekanizmasıdır. Muhalefetin geniş kesimlere yayılmasının başlıca aracı mizahtır. Mizah yoluyla karşıt fikirler bir anda kitlelerin ortak sözü haline gelebilmektedir” diyen Aktekin, 49. Festival’in “demokrasi” alt başlığıyla ilgili de şunları söyledi: “Demokrasi, iktidarı çoğunluğun eğilimine teslim ederken azınlığın, ‘farklı’ olanın, ‘öteki’nin haklarının korunmasını, güvence altına alınmasını sağlayan sistemdir. Muhalefet ve eleştiriye tahammül demokrasinin en önemli güç kaynağıdır. Eleştiriye karşı faşizan bir yaklaşımla yapılan sindirme eylemleri iktidarları diktatörlüğe götürür. Demokrasiler mizaha ve muhalefete hoşgörü ile bakabilen olgunluk rejimleridir.” 

Portakal’da mizah zirve yapacak 

1990’lı yılları odağına alan 49. Altın Portakal’da Türkiye’nin önde gelen mizah sanatçılarını sanatseverlerle buluşturacak Türkiye Mizah Zirvesi’ni gerçekleştireceklerini bildiren Mehmet Aktekin, zirveye sunulan metin ve eserleri kitaplaştırarak, okurlara armağan edeceklerini bildirdi. Mehmet Aktekin, geçen yıl “Ve Kadın Dünyaya Dokundu” ana temasıyla bağlantılı olarak “Antalya Kadın Zirvesi”nde kadınların sesi olan Altın Portakal’ın, bu yıl “Türkiye Mizah Zirvesi”yle mizahçıların sesini duyuracağını bildirdi. 

Türkiye Mizah Zirvesi’nin, “Türkiye’de Mizah”, “Politik Arenada Mizah” ve “Türk Sinemasında ve TV’de Mizah” başlıkları altında gerçekleşeceğini vurgulayan Aktekin, mizah dünyasının usta çizerlerinin karikatürlerinden oluşan bir serginin de Türkiye Mizah Zirvesi kapsamında sanatseverlerle buluşturulacağını bildirdi. Sergide Tan Oral’dan Cem Dinlenmiş’e, Semra Can’dan Cihan Demirci’ye, Metin Üstündağ’dan Behiç Ak’a, Semih Poroy’dan Erdil Yaşaroğlu’na usta çizerlerin karikatürleri yer alacak. 

49. Festivalde özel gösterimi yapılacak filmler içinde “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” temasını işleyen; gülümsetirken eleştiren, eleştirirken gülümseten seçkilerin festival programı içinde özel bir yer tutacağını vurgulayan Mehmet Rıfkı Aktekin, gala gösterimleri, film söyleşileri, paneller, sergiler, söyleşiler, açık hava sinemaları, atölye çalışmaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle dolu dolu bir festivale daha imza atacaklarını söyledi. 

İlkeler yol gösteriyor

Genel Sekreter Mehmet Rıfkı Aktekin, festival yönetmeliğinde yer alan “yurtiçinde yapılan ulusal ya da uluslararası bir başka festivalde yarışmaya katılmamış olma” şeklindeki maddenin, Altın Portakal’ı özgün ve değerli kılan vazgeçilmez bir karakteristik madde olduğunu vurguladı. Festival filmlerinin ilk kez izleyiciyle buluşan, merak uyandıran, heyecan ve beklenti yaratan filmlerden oluşması gerektiğini söyleyen Mehmet Aktekin, “Altın Portakal’ın hiçbir rüzgârın yerinden oynatamayacağı nitelikte köklü bir festival haline gelmiş olması, iddialarla değil ilkelerle yoluna devam ediyor olmasındandır” dedi. 

“Yarışmaya başvurmak için bir başka festivale katılmamış olma” ilkesinin Altın Portakal için yeni bir ilke olmadığını belirten Aktekin, Altın Portakal’a festival olma özelliği kazandıran bu ilkenin çok eski tarihlere dayandığını bildirdi. Söz konusu maddenin, Türkiye’de sinema sektörünün 2000’li yılların başında yaşadığı kriz nedeniyle geçici olarak yumuşatıldığını, krizin aşılmasından sonra yeniden yürürlüğe konulduğunu bildiren Aktekin, “Risk faktörü olmak bir yana, festivalle, festival simülasyonu arasındaki farkı ayırt etmemizi kolaylaştıran bu madde bütün büyük festivallerin yönetmeliklerinde yer verdiği bir maddedir” dedi. 

Sinemaya değer katan herkese eşit mesafede eşit yakınlıktayız

Altın Portakal Film Festivali’nin 49 yaşında olgun ve kıdemli bir festival olduğunu hatırlatan Mehmet Aktekin, “usta” - “acemi”, “deneyimli” - “deneyimsiz” vb. kategorilere ayırmadan, yaşlı-genç ayrımı yapmadan, tüm yapımcılara, tüm yönetmenlere eşit mesafede ve yakınlıkta bulunduklarını söyledi. 

Mehmet Aktekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk ödüllerini Altın Portakal’da alan genç yönetmenler, ilk filmleriyle Altın Portakal ödülü alan genç yönetmenler, sonraki yıllarda ulusal ya da uluslararası alanda çok büyük ödüllerin sahibi oldular. Yaşayan her kuşaktan yapımcı ya da yönetmen, deneyimlerini genç ya da ileri yaşlarda Altın Portakal’da sınamış; birçoğu başarılarını Altın Portakal ödülüyle taçlandırmış; çoğu şu ya da bu kategoride Altın Portakal’da jüri üyeliği yapmıştır. Altın Portakal, ustalığı ödüllendiren bir festival olarak, tüm büyük festivaller gibi, genç sinemacılara, genç yönetmenlere verdiği önem ve büyük değerle de tanınan bir festivaldir.” 

Jüri başkanı Hülya Avşar

49. Festivalin rekor ödüllerini, sinemadan televizyona, müzikten tiyatroya başarılı çalışmalarıyla ve çok yönlü sanatçılığıyla büyük beğeni ve övgü toplayan Hülya Avşar’ın başkanlığındaki jüri belirleyecek. 49. Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj film yarışması jürisinde, yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu, görüntü yönetmeni, müzik sanatçısı, sinema yazarı ve akademisyen olmak üzere oluşturulan kompozisyon, “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” temasına uygun özgün isimlerle desteklenerek zenginleştirildi. 

49. Altın Portakal’ın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde yer alacak isimler şunlar: Barış Pirhasan (yönetmen), Prof. Dr. Barbara Boyle (yapımcı-akademisyen), Levent Kazak (senarist), Uğur İçbak (görüntü yönetmeni), Prof. Dr. Gülseren Güçhan (akademisyen, Uluslararası Eskişehir Film Festivali Yönetmeni), Selçuk Yöntem (oyuncu), Sümer Tilmaç (oyuncu), Ayşegül Aldinç (müzisyen-oyuncu), Pelinsu Pir (oyuncu), Tunca Arslan (SİYAD Başkanı, sinema yazarı), Mine Kırıkkanat (sosyolog-yazar), Erdil Yaşaroğlu (karikatürist-mizah yazarı). 

Barbara Boyle Altın Portakal jürisinde

Amerikalı akademisyen, film yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, 49. Altın Portakal’ın Hülya Avşar başkanlığındaki ulusal jürisinde görev yapacak. Sayısız film festivalinde jüri üyeliği yapan Boyle, Türk sinemasının son dönem örneklerini izlemek ve sinema sektörüyle tanışmak için jüri üyeliğini memnuniyetle kabul ettiğini söyledi.


Festival kapsamında sektör temsilcileri, yapımcı ve yönetmenlerle de bir araya gelecek olan Barbara Boyle, Akdeniz Üniversitesi’ni de ziyaret edecek. The Hi Line (2000); Instinct (1999); Bottle Rocket (1996); Phenomenon; Mrs. Munck Eight Men Out (1998) gibi çok sayıda önemli filmin yapımcıları arasında yer alan Barbara Boyle, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyesidir ve Akademi’nin Yabancı Diller Komitesi’nde yer almaktadır. 

Usta Macar yönetmen István Szabó, Altın Portakal’da Jüri Başkanı 

Dünya sinemasının usta yönetmenlerinden István Szabó, 49. Altın Portakal’ın uluslararası uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yapacak. “Mephisto” filmiyle, 1982 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar ve Cannes’da En İyi Senaryo ödülünü alan István Szabó, sadece Macar sinemasının değil dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri arasında sayılıyor. En son 2011 yılında 46. Karlovy Vary Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapan István Szabó, Antalya’yı çok merak ettiğini; Altın Portakal’da görev yapmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi. István Szabó’nun 49. Festival kapsamında düzenlenecek atölye çalışmasına da imza atması bekleniyor. 

Yaşam boyu onur ödülleri belli oldu 

Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde 16’ncısı verilecek olan Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin bu yılki sahipleri de açıklandı. Festival Düzenleme Komitesi’nin oy birliği ile aldığı kararla, Türk sinemasına katkılardan dolayı yönetmen Duygu Sağıroğlu, yapımcı Necip Sarıcı, usta oyuncular Güler Ökten, Salih Güney ve Meral Zeren ödüle değer görüldü. 

İlyas Salman’a özel ödül 

Muhalif tiplemeleriyle sinemaya ayrı bir renk katan İlyas Salman, özel ödülle onurlandırılacak. 90’lı yıllar sinemasını odağına alan 49. Festival’in “Mizah, Muhalefet ve Demokrasi” şeklindeki ana temasını sanatçı kişiliği ve oyunculuğunda yansıtıyor olması dikkate alınarak değer görülen ödülü İlyas Salman’a festival programı içinde düzenlenecek özel gecede sunulacak. 

Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü Türkan Şoray’ın 

2010 yılında verilmeye başlanan Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün sahibi Türkan Şoray olacak. Maddi, manevi ve entelektüel kazanımlarını sanata ve topluma adayan, birikimini sanat dünyasında yeni nesiller yetiştirerek ‘sanatta sosyal sorumluluk’ projelerine aktaran sanatçılara verilen ödülün bundan önceki sahipleri Müjdat Gezen ve Rutkay Aziz olmuştu. 

Türkan Şoray’a ödülü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı&AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından 6 Ekim’deki Açılış ve Onur Ödülleri töreninde sunulacak. Geleneksel festival korteji ve Atilla Dorsay’ın hazırladığı Türkan Şoray Fotoğrafları sergisine katılacak olan Türkan Şoray, Akdeniz Üniversitesi’nde adına düzenlenecek bir söyleşinin de konuğu olacak. 

Yıldırım Önal ödülü Işık Yenersu’ya 

Bu yıl 14’üncüsü sunulacak Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne sinema-tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı Işık Yenersu değer görüldü. “Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne benden daha çok sevinecek bir başkasını düşünemiyorum,” diyen usta oyuncu Işık Yenersu, Altın Portakal ve Antalya’ya teşekkür etti. 

1973 yılında “Dinmeyen Sızı” filmindeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ seçilerek Altın Portakal ödülü alan sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldırım Önal, yaşamının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış; onu geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilen ödül, 1999 yılından bu yana Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet ediliyor. 

Emek Ödülü Erol Batıbeki’nin 

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 2006 yılından itibaren, Türk sinemasında kamera arkasında çalışan, başarılı işlere imza atmış kişilere SİNE-SEN işbirliği ile “Sinema Emek Ödülü” veriyor. Bu yılın Emek Ödülü çok sayıda filmin ışık şefliğini yaparak üç kuşağı ışıklandıran Erol Batıbeki’ye verilecek. 

Portakal’dan rekor ödüller! 

49. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülü 350 bin TL’den 400 bin TL’ye, En İyi İlk Film ödülü 50 bin TL’den 55 bin TL’ye, En İyi Yönetmen ödülü 50 bin TL’den 55 bin TL’ye, En İyi Senaryo ödülü 30 bin TL’den 35 bin TL’ye yükseltildi. 

Altın Portakal’ın ulusal uzun metraj dalında bu yıl dağıtacağı “en iyi film”, “en iyi ilk film”, “en iyi yönetmen”, “en iyi senaryo”, “en iyi görüntü yönetmeni”, “en iyi müzik” ödülleri, kategorilerinde Türkiye’de dağıtılan en yüksek parasal ödüller olma özelliği taşıyor. 

49. Altın Portakal’a ulusal uzun metrajda 44, belgeselde 111, kısa film dalında 254 film başvuruda bulundu. 

En İyi Film ödülü 400 bin TL 

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilecek ödüller şu şekilde belirlendi: 

En İyi Film 400.000 TL 
En İyi İlk Film 55.000 TL 
En İyi Yönetmen 55.000 TL 
En İyi Senaryo 35.000 TL 
En İyi Görüntü Yönetmeni 30.000 TL 
En İyi Müzik 30.000 TL 
En İyi Kadın Oyuncu 
En İyi Erkek Oyuncu 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 
En İyi Kurgu 
En İyi Sanat Yönetmeni Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (Herhangi bir dalda genç bir yetenek -yönetmen, oyuncu, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni, besteci- için kullanılır.) 
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses tasarımı, özel efekt, kostüm, makyaj tasarımı, v.b. teknik dallardan birinde kullanılabilir.) 
Antalya Teşvik Ödülü 70.000 TL (En İyi Film Ödülü’nün sahibi olan yapımcının, ödülü aldığı yılı takiben 2 yıl içinde çekeceği yeni filminin bir bölümünü yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak Antalya’da çekmesi halinde teşvik amacıyla verilen ödüldür.) 


.

2 yorum:

  1. Bu yılki filmleri hiç tanımıyorum ama çok da merak ediyorum. Teşekkürler bilgiler için, pek çok şey öğrendim.

    YanıtlaSil
  2. Rica ederim. Pazarları Hiç Sevmem sanırım Nisan ayında gösterime girmişti. Toprağın Çocukları da bu Cuma gösterime girecek. Diğer filmleri ben de bilmiyorum.

    YanıtlaSil