23 Eylül 2012 Pazar

Altın Koza'da Kısaların Sonuçları Açıklandı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılan Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 23 Eylül’de sona erecek olan 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda kazanalar belli oldu. 

Buna göre Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın en iyiler şöyle: 

En İyi Kurmaca: Kapı / Yönetmen: Nazire Taş / Mersin Üniversitesi 
En İyi Canlandıma: Tersyüz / Yönetmen: Tuğçe Özdemir / Anadolu Üniversitesi 
En İyi Deneysel: Kafes / Yönetmen: Oğuzhan Akalın / İstanbul Bilgi Üniversitesi 
En İyi Belgesel: Ben, Sen, O…/ Yönetmen: Zeynep Oral / Yaşar Üniversitesi ve Dom / Yönetmen: Halil Aygün / Erciyes Üniversitesi Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın jürisinde, Veli Kahraman (Sanat Yönetmeni, Yönetmen), Lamia Karaali (Canlandırma Yönetmeni), Türkan Derya (Yönetmen), Nadir Öperli (Yapımcı, Sinema Yazarı) ve Nesrin Cavadzade (Oyuncu) yer aldı. Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’na, iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinin sinema-televizyon bölümlerine devam eden öğrenciler katılabiliyor. Yarışmaya bu yıl çeşitli üniversitelerden 170 eser başvurdu. 

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda her dört dalda ‘En İyi Film’ seçilen esere 7.500 TL ödül veriliyor. Yine finale kalan her film için 500 TL ‘lik gösterim bedeli ödenmesi de sadece Altın Koza’ya ait bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. 

AKDENİZLİ KISA FİLMCİLER YİNE ALTIN KOZA’YI TERCİH ETTİ

Akdeniz ülkelerindeki yönetmenlerinin katılabildiği ve filmlerin yine, ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’, ‘Canlandırma’ ve ‘Deneysel’ olmak üzere, dört kategoride değerlendirildiği yarışmaya, bu yıl değişik ülkelerden toplam 467 film başvurdu. Bunlardan 64’ü yarışmaya hak kazandı. Yarışmanın Jürisi’nde Fransa Marsilya Film Festivali’nden Anaelle Bourguignon, İtalya’dan film yönetmeni ve yapımcı David Maria Putort, Estonya’dan canlandırma film yönetmeni Priit Tender, Yunanistan Greek Film Center Kısa Film Bölümü’nden Paola Starakis ve Türkiye’den oyuncu Devin Özgür Çınar yer aldı. 

Yarışmanın sonuçları şöyle: 

En İyi Belgesel: Makine İnsan / Yön: Alfonso Moral – Roser Corella / İspanya 
En İyi Canlandırma: Buzlu Çikolata Faresi / Yön: Donato Sansone / İtalya 
Canlandırma Dalında Jüri Özel Ödülü: Gözlükler / Yön: Nadia Rais / Tunus 
En İyi Deneysel: Buhar / Yön: Abdurrahman Öner / Türkiye 
Deneysel Dalında Jüri Özel Ödülü: Kaynak A.B.D / Yön: Armağan Pekkaya / Türkiye 
En İyi Kurmaca: İstersen Babama Sor / Yön: Helli Hardy / İsrail 

Yarışmada her dalda en iyi film seçilen eser, 10.000 TL ile ödüllendiriliyor. 


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder