2 Mayıs 2012 Çarşamba

Alanya Belgesel Film Festivali

Alanya Sinema Kültür Sanat ve Tanıtım Derneği’nin düzenlediği Belgesel Film Festivali için geri sayım başladı… Bu sene 11.si düzenlenecek olan festival Alanya Belediyesi ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin işbirliği ile 07 Mayıs - 12 Mayıs tarihleri arasında Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.Festival’de yerli yabancı olmak üzere toplam 29 film sinemaseverlerle buluşacak.

Bu sene festivalde film gösterimi dışında 2 etkinlik bulunmakta. İlki Alanya Fotoğraf Sanatçıları Klubü AFSAK’ın işbirliği ile gerçekleştirilecek olan “Geçmiş Zaman Olur ki” adlı fotoğraf sergisi… 07 Mayıs saat 19.00'da Alanya Kültür Merkezi’nde açılışı yapılacak olan sergide sanatçı Ahmet Esmer’in 1967 senesinde Ulvi Uraz’ın çalıştırdığı İstanbul Opera Tiyatrosu’nda fuayeye asılmak üzere çekmiş olduğu, o günlerde henüz meşhur olmamış, bugünün seçkin sanatçılarına ait fotoğrafları yer alıyor.

Festival sürecindeki ikinci etkinlik ise 12 Mayıs Cumartesi günü saat 16.30'da Işıl Özgentürk ve Berrin Avcı’nın katılımları ile gerçekleşecek olan “Yaşamda ve Sinemada Kadına Yönelik Şiddetin Toplum Tarafından Onaylanması“ başlıklı panel… Panelde sanatçılar kendi bakış açıları ile son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin sinemaya izdüşümünü izleyicilerle paylaşacaklar.

11. Alanya Belgesel Film Festivali’nde önceki senelerde olduğu gibi yönetmenlerden bazıları festival sürecinde izleyicilerle birlikte olup, filmlerinin gösterimlerinden sonra sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacaklar. Bu seneki etkinliğe katılacak yönetmenler; Banliyö adlı belgeselin yönetmeni Bülent Çubukçu, Manastır Doğum Yerim adlı belgeselin yönetmeni Yasin Ali Türkeri ve Yıldız Alpar, Bedii Rakstan Bugüne adlı belgeselin yönetmeni Ayşe Çetinbaş…

Film gösterimleri Alanya Kültür Merkezi’nde 07 Mayıs saat 14.00'den itibaren ücretsiz, Türkçe altyazılı olarak gerçekleşecek… 11. Alanya Belgesel Film Festivali 12 Mayıs 2012 tarihinde sona erecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder