28 Mart 2012 Çarşamba

Zibahkhana (2007)

2007 yılı mahsulü Omar Ali Khan tarafından yönetilmiş olan Pakistan yapımı bir film Zibahkhana. Uluslararası piyasada Hell’s Ground ismiyle biliniyor.


Bir grup genç, bir karavan ayarlayarak rock konserine gitmeye karar verirler. Üç erkek ve iki kızdan oluşan, üniversite öğrencisi olduklarını tahmin ettiğim gençler, bu geziye ailelerinden gizli olarak katılmaktadırlar. Her biri ailelerine türlü yalanlar söyler. Klasik olarak anayoldan sapılır, kestirme bir yol tercih edilir. Bu yol onları yerel halkın Hell’s Ground diye isimlendirdiği bir yere çıkarır. Burada karşılarına çıkan Pakistanlı zombiler içlerinden birini ısırır. Güç bela oradan kaçıp geri dönmeye karar verirler. Ormanın ortasında ıssız bir yerde benzinleri biter. Yardım ararken birtakım garip insanlara ve kesmekten hoşlanan “burqa”lı bir arkadaşa denk gelirler. Filmin bundan sonrası zombiler ve manyak bir katil arasında sıkışan gençlerin hayatlarını kurtarmak için nasıl saçmaladıkları ile geçer.

Karakterler yarı İngilizce yarı Urduca konuşuyorlar. Pakistan’ın resmi dili de İngilizce ve Urduca imiş. Filmde “Acele işe şeytan karışır” veya “Pakistan’da hiçbir şey zamanında başlamaz” gibi, ülkemize de çok yabancı olmayan özlü deyişlere sık sık kulak misafiri oluyoruz. Beni benden alan nokta ise karavanı kullanan arkadaşın Alişan’a olan inanılmaz benzerliği idi. Onun olduğu sahnelerde, aniden eline mikrofonu alıp bir türkü patlatmasını bekledim nafile.Slasherların olmazsa olmaz klişelerinden, yolun başında gençleri uyaran yaşlı adam figürünü, mola verdikleri “tea shop” sahibi çaycı amca üstleniyor. Attığı korkunç kahkaha hala kulaklarımda. Çaycı amca rolündeki Rehan isimli aktör, Zinda Laash (The Living Corpse, 1967) isimli ilk Pakistan vampir filminde Drakula rolünde imiş ki filmde kahkaha attığı sahne, 1967’de Drakula rolünde kahkaha attığı sahne ile üst üste kurgulanarak veriliyor.

Oyunculuklar, kurgu, ses, senaryo için kötü olan birçok kelime kullanılabilir. Ama açıkçası beni en çok ışık rahatsız etti. Büyük bir kısmı ormanda gece vakti geçen filmdeki ışıklandırma amatör ötesi umursamaz bir anlayışla yapılmış. Her sahnede yüksek bir noktadan verilen güçlü projektör ışıkları, ara ara "ulan acaba uzaylılar da iner mi şimdi" gibisinden beklentilere yol açtı bende.

Zombi 2 (Zombie Flesh Eaters, 1979), The Texas Chainsaw Massacre (1974), Eaten Alive (1977) gibi klasiklerden bariz bir şekilde etkilendiği belli olan Zibahkhana’nin en etkileyici karakteri, afişi de süsleyen “burqa”lı manyak. Elektrikli testeresi yok belki ama inanın, elindeki uzun zincirli topuz çok daha etkili.

Ülkesinde sinema eleştirmenliği yaptığını öğrendiğim Omar Ali Khan’ın ilk yönetmenlik denemesi. Her şeyden önce cesur bir deneme. Pakistan gibi bir ülkeden böylesi gore bir filmi kimsenin beklediğini sanmıyorum. Çok da matah olmayan senaryosuna rağmen her korkusever mutlaka görmeli. (5/10)


Not: Daha önce Öteki Sinema'da yayınlanmıştır..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder