10 Haziran 2011 Cuma

The Reef (2010)

The Reef 2010 yılı mahsulü Andrew Traucki tarafından yönetilmiş olan Avustralya yapımı bir film.

Yönetmen Traucki ile 2007 yılında çektiği ilk filmi Black Water sayesinde tanışmıştım. Bu tanışmadan pek memnun kalmasam bile çok fazla şikayetçi olduğumu söyleyemeyeceğim. En nihayetinde David Nerlich ile beraber çektiği Black Water vasat bir "katil timsah filmi"ydi. İkinci filminde (bu kez tek başına) kamera arkasına geçen Traucki bir "katil köpekbalığı filmi" çekmiş.

Luke, Sidney Havalimanı'nda Londra'dan gelen eski dostu Matt'i karşılar. Matt'in yanında İngiliz kız arkadaşı Suzie ve kızkardeşi Kate vardır. Seneler önce Kate ve Matt arasında bir ilişki yaşanmıştır. Egzotik bir tatil hayali kuran üçlü, Luke ve arkadaşı Warren'ın işlettiği tekneyi kiralar. Açık deniz, beş kişi, bir tekne. Belli bir yere kadar herşey yolunda gider. Derken efendim, beklenen an gelir ve tekne yüksek bir kayalığa çarpar, tekne su almaya başlar. Kısa sürede ters dönen teknenin üstünde kalan beş kişinin seçenekleri kısıtlıdır. Ya teknenin üzerinde bekleyip şans eseri yanlarından geçecek birilerinin dikkatini çekmek, ya da yakın zamanda ziyaret ettikleri Turtle Island'a kadar yüzmek. Köpekbalıklarından çok korkan Warren teknede kalmayı tercih eder. Diğer dört kişi adaya doğru yüzmeye karar verir. Yolculuk uzun, gergin ve tehlikelerle dolu geçecek gibi durmaktadır.

Yönetmen karakterlerle çok fazla uğraşmadan direkt mevzuya girmeyi seven (!) bir yönetmen. Aynı Black Water'da olduğu gibi burada da film bir an önce dört kişinin açık denizde korunmasız kalacakları ana varmak için dörtnala koşturuyor. Açıkcası hedefe vardığımızda daha önce denk gelmediğimiz herhangi bir numara ile karşılaşmıyoruz. Şimdi bütçesi hiç de fena olmayan bu film ile düşük bütçeli Open Water (2003, y.Chris Kentis) arasında açıkcası ben bir fark göremiyorum. Hatta gerilim yaratma mevzusunda (ki bu tip filmler için en önemli unsur) Open Water'ın açık ara daha iyi olduğunu düşünüyorum.

The Reef, canınız "katil köpekbalığı filmi" çektiğinde seçenekler arasında yer alabilir. Pek fazla beklentiye girmemek koşulu ile. Ama Open Water'ı izlemediyseniz bence The Reef listede Open Water'dan sonra gelmeli. (2/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder