3 Mart 2011 Perşembe

!Geceyarısı Filmleri!

!Geceyarısı Filmleri!
'Karanlıktan korkar mısınız?'
Hazırlayan: Serdar Kökçeoğlu


Program: 'Gizli Cevherler 1: Davetsiz Misafirler'
Tarih: 18 Mart Cuma, 22:00
Yer: KargART Salon, Karga Bar, Kadıköy


Film: Angst
Yönetmen: Gerald Kargl
Tarih ve süre: 1983, 75'

Film: The Visitors
Yönetmen: Elia Kazan
Tarih ve süre: 1972, 88'


!Geceyarısı Filmleri! bundan sonra birkaç ayda bir 'Gizli Cevherler' bölümü altında tematik '2 Film Birden' gösterimleri yapacak. Gizli Cevherler'in ilk gösterimi, 'Davetsiz Misafirler' başlığı altında iki az bilinen çok çarpıcı filmi sunmaya hazırlanıyor. Gerald Kargl'ın inanılmaz bir şekilde tek sinema filmi olan Angst ve Elia Kazan'ın az bilinen çalışmalarından The Visitors...

Gaspar Noe'nin birden fazla röportajında esin kaynakları arasında andığı Angst, hapishaneden yeni çıkan bir adamın üç kişilik bir ailenin evine girerek öldürme saplantısını tatmin etme çabasını anlatıyor. Bu filmi benzer 'seri katilin günlüğü' filmlerinden ayıran ise ultra stilize çekimleri ve bu çekimlere eşlik eden iç ses oluyor.

Katilin eylemlerine eşlik eden iç ses, adamın dürtülerinin kaynağını ortaya koyarken, eylemlerden bağımsızlığı tüyleri diken diken ediyor. Klaus Schulze'nin hipnotize edici kozmik müzikleri ise bu filme bir 'geceyarısı belgeseli' havası veriyor ki; gerçekten görmek ve dinlemek lazım.


Bir diğer Davetsiz Misafir hikayesi olan The Visitors ise eşi ve bebeği ile sakin bir pazar geçiren bir adamın, Vietnam'da beraber savaştığı iki arkadaşı tarafından ziyaret edilmesini anlatıyor. Adamın karısına dahi anlatmadığı bazı Vietnam günahları bu ziyaret sayesinde ortaya dökülecek ve kısa sürede ziyaretin anlamı çok değişecektir.

Elia Kazan'ın kendi evinde 16MM kamera ile çektiği bu yapım, bağımsız sinemanın ruh haline yakın, rahatsız edici bir savaş günahları filmi. Angst ile gerilmiş bünyelere biraz sakinleşme ve düşünme imkanı verecektir. Ama yine de kolay lokma olmadığını hatırlatalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder