19 Ocak 2011 Çarşamba

Training Day (2001)

Training Day 2001 yılı mahsulü Antoine Fuqua tarafından yönetilmiş olan ABD / Avustralya ortak yapımı bir film. Senaryo David Ayer tarafından kaleme alınmış.


Film kabaca acemi polis memuru Jake Hoyt'un (Ethan Hawke) narkotik şubedeki ilk gününü anlatır. Ama ne ilk gün. Hoyt sabah erkenden dedektif Alonzo Harris (Denzel Washington) ile buluşur. Her hareketiyle garip biri olduğunu imleyen dedektif ile bütün gün şehrin suç batağına saplanmış sokaklarında gezerler. Hoyt'un dedektif Harris'in kendi namına yasadışı işler çevirdiğini anlaması uzun sürmez. Henüz şubede ilk günü dolmadan Hoyt, "iyi polis" olmak ile "kötü polis" olmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Dedektif Harris'in bu tercihi şansa bırakmaya niyeti yoktur.


Nerdeyse 10 sene önce çekilmiş bu filmi nasıl atlamışım anlayamadım. Sanırım buna yönetmen Fuqua'nın filmografisindeki vasat aksiyon filmlerin çokluğu neden olmuş olabilir:

2009 Brooklyn's Finest
2007 Shooter
2005 Murder Book (TV filmi)
2004 King Arthur
2004 Lightning in a Bottle (belgesel)
2003 Tears of the Sun
2001 Training Day
2000 Bait
1998 The Replacement Killers

Polisiye filmlerde sıklıkla karşılaştığımız bir konusu olduğundan Training Day senaryo namına maça 1-0 yenik başlıyor, ama bu handikapa rağmen dakikalar ilerledikçe maçı lehine çevirmeyi başarıyor. Bunu nasıl başarıyor? Hawke ve Washington'ın usta işi sürükleyici oyunculukları önderliğinde azimli bir görüntü çizen ekipteki diğer oyuncular da on numara işler çıkarmışlar. Film boyunca kısa rollerde birbirinden enterasan isimlere rastlamak mümkün: Scott Glenn, Tom Berenger, Cliff Curtis, Dr. Dre, Snoop Dogg, Macy Gray, Raymond Cruz ve güzeller güzeli Eva Mendes gibi. Ekip sağlam olunca, diyaloglar, mekan ve karakterler inandırıcı bir şekilde yazılınca, ortaya çıkan işin kötü olma olasılığı da ortadan kalkıyor. Her ne kadar filmin sürprizlerinin (twist) hemen hepsi önceden tahmin edilebilir olsa da, her ne kadar filmin finali böylesi bir filme yakışmayacak kadar aceleye getirilmiş ve çok ucuz gibi görünse de, bunlar filmden aldığım keyfe çok zarar vermeyi başaramadılar.


Sözün özü, eğer benim gibi zamanında bu filmi atlayanlardansanız, geriye dönüp filme göz atmakta fayda var. Sonuçta Training Day, polisiye bir filmden beklenenleri fazlasıyla veriyor. (8/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder