12 Haziran 2010 Cumartesi

Le conseguenze dell'amore (2004)

Le conseguenze dell'amore 2004 yılı mahsulü Paolo Sorrentino tarafından yazılıp yönetilmiş olan İtalya yapımı bir film. The Consequences of Love olarak da bilinir.


Geçenlerde yabancı bir kaynaktan 1970 doğumlu İtalyan yönetmen hakkında olumlu eleştiriler okumuş, filmlerini merak etmiştim. İlk olarak yönetmenin 2004 yılı filmine ulaştım. İyi ki de ulaşmışım.

Titta di Girolamo (Toni Servillo) İsviçre'de bir otelde yaklaşık on yıldır ikamet eden sinir bozacak derecede sessiz, hiçkimseyle yakınlaşmamaya özen gösteren, ne iş yaptığı belli olmayan, kısaca nev-i şahsına münhasır sıfatını dibine kadar hakeden enterasan biridir. Hayatını sabit bir rutine bindirmiş olan di Girolamo'nun alışkanlıkları da ilginçtir: Örneğin her çarşamba sabahı saat 10.00'da eroin kullanmak gibi. di Girolamo dışarıdan bakıldığında bütün benliği ile Godot'yu bekliyor gibidir. Ama ne kadar zorlarsanız zorlayın bir ipucu almak mümkün değildir. Otel çalışanları için de gizemini koruyan di Girolamo ile otelin barında çalışan güzeller güzeli Sofia (Olivia Magnani) arasında bakışlardan müteşekkil bir ilişki vardır ama di Girolamo aradaki mesafeyi diyaloga girmeden korumaya özen gösterir. Bir gün di Girolamo bütün standartlarını altüst edercesine Sofia ile konuşmaya başlar. Bu birçok sıradışı olayı ateşleyecek olan ilk kıvılcımdır.


Yönetmen Sorrentino, Toni Servillo'nun da katkısıyla olağanüstü bir karakter yaratmayı başarmış. Filmin dili, görüntüleri, hikayesi sorunsuz bir şekilde o kadar güzel bir kimya ile birleşmiş ki seyrederken zevkten dört köşe olmamak mümkün değil. Filmin hikayesi çok güçlü, merak duygusu başarıyla her daim ayakta. Hatta di Girolamo bütün sırlarını bir bir ortaya döktüğünde bile filme olan ilgide en ufak bir azalma olmuyor. Kısacası dört dörtlük bir film diyebilirim Le conseguenze dell'amore için.


Filmin oyuncularından 1975 doğumlu Olivia Magnani İtalyan Sinemasının unutulmaz aktrislerinden Anna Magnani'nın (1908-1973) torunu imiş. Bir başka oyuncu, 1971 doğumlu Adriano Giannini ise ünü İtalya sınırlarını çoktan aşmış ünlü aktör Giancarlo Giannini'nin oğlu imiş.

Bu film yönetmen Paolo Sorrentino ile ilk buluşmam idi, ama bu son olmayacak besbelli. Bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Böylesi kolay kolay bulunmuyor. (8/10)

2 yorum:

  1. yorumunla filmi daha da ilgi çekici yapmışsın.. hazır izin dönemindeyim... izlenecekler listesine ekledim bile... sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. iyi bir film ve yorum :)
    ayrica film acayip stilize

    YanıtlaSil