1 Haziran 2010 Salı

Accident on Hill Road (2010)

Accident on Hill Road 2010 yılı mahsulü Mahesh Nair tarafından yönetilmiş olan Hindistan yapımı bir film. Yönetmenin ilk filmi.


Film, severek takip ettiğimiz birçoklarınca kült statüsüne layık görülmüş Stuart Gordon'un yönettiği Stuck (2007) isimli filmin yeniden yapımı (remake). Şaşırtıcı ama gerçek. Hep Hollywood doğuyu sömürecek değil ya, bu sefer de Hindistan'dan bir yönetmen batıdan bir filmi almış, yerel bir iki değişiklik yaparak nerdeyse birebir aynısını çekmiş. Stuck'ın film incelemesini Can Evrenol'un kaleminden buradan okuyabilirsiniz.

Filmin konusu hakkında bir şeyler karalamama gerek yok, çünkü dediğim gibi, Stuck ile birebir aynı.


Hindistan Sineması gerçekten garip bir sektör. Asla anlayamayacağım. Yıllık üretilen film sayısına bakıldığında her daim uzak ara birinciliği hiçbir ülkeye kaptırmıyorlar. Ama çıkan işlere baktığımızda niceliğe benzer bir nitelik başarısından uzak olduğu görülüyor. Çok fazla aşina olduğum bir sinema değil Hint Sineması ama, denk geldiğim örnekler üzerinden konuşacak olursam, genelde ülkenin durumunu yansıtmaktan ziyade hayal dünyasında geçen, herşeyin toz pembe olduğu tabloların çizildiği, lay lay lom filmler olduğunu görüyorum. Bu tespit aynen Accident on Hill Road filmi için de geçerli. Gerçekten uzak bir Hindistan portresine işlenmiş batı kaynaklı bir hikaye var ortada. Tabii ki inandırıcılıktan uzak kalan film yer yer gülümsetse bile daha çok can sıkıyor.

Daha önce gene burada yazmış olduğum Memento çakması Ghajini filminde olduğu gibi bu filmin de dumur katsayısı yüksek. Başroldeki genç kızımız Sonam'ın (Celina Jaitley) gece dışarda erkek arkadaşıyla eğlendiği sahneler, bana yeşilçamın seksenler video piyasası için çektiği filmlerdeki disko sahnelerini anımsattı. Hep bir yerlerden Tecavüzcü Coşkun ya da Faruk Peker fırlayacak diye bekledim nafile.


Hindistan usülü yeniden yapım nasıl olurun cevabını merak edenler için Accident on Hill Road biçilmiş kaftan. Bence başarısız bir girişim. Ama belli mi olur? Belki bu tip filmlerin de seveni vardır. (1/10)

2 yorum:

  1. ilginç bir filme benziyor.. katıra yükledim :)

    YanıtlaSil
  2. hadi bakalım hayırlısı. umarım beğenirsin...

    YanıtlaSil