1 Şubat 2010 Pazartesi

Underground Film Gösterimleri

Underground Film Gösterimleri
"Toplum Düşmanı" Sergisi Özel Gösterimleri

Hazırlayan: Underground Poetix ve KargART

*9 Şubat Salı, Saat: 20:30
* Gösterimler ücretsizdir.


ŞUBAT PROGRAMI //

“Toplum Düşmanı” // “Public Enemy” Özel Gösterimi

“Ataque de Pánico!”
Fede Alvarez
Uruguay //2009
5’


2009 Uruguay yapımı bilimkurgu kısa filmidir. Filmi bağımsız film yapımcısı Fede Alvarez yönetti. Alvarez 3 Kasım 2009'da filmi YouTube'a yükledi. Film medyada geniş yer bulunca yönetmen, yapımcılığını Sam Raimi'nin üstleneceği bir Hollywood filmi için 30 milyon dolarlık teklif aldı.

Sisin ardından çıkan dev robotlar Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya saldırırlar. Robotlar uzay gemisi filosu ile birlikte şehrin önemli binalarını yok ederek büyük bir panik yaşanmasına sebep olurlar. Filmin sonunda robotlar bir araya gelerek dev bir küreye dönüşürler sonrasında küre patlar ve açığa çıkan dev bir ateş topu şehri yutar. Filmde saldırı için herhangi bir açıklama getirilmemiştir.

Kısa film 2009'da Mantevideo'da çekildi. Filmin resmi yapım bütçesi 300 dolar olarak açıklandı. Yönetmenlik, senaryo yazımı ve kurgulamaya ek olarak Alvarez, bilgisayar ile oluşturulmuş görüntü (CGI) temelli görsel efektlerin süpervizörlüğünü de yaptı.

Filmin büyük kısmına eşlik eden müzik John Murphy'nin enstrümantal parçası "In the House - In a Heartbeat"dır. Müzik 2002 yapımı 28 Gün Sonra filmi için bestelenmişti.


“Capital”
Sarah Morris
ABD 2000
19’


Sarah Morris’in filmi “Capital”, Washington’da 11- 14 Eylül 2000’de çekildi. Politik ikonların hızla sıralanmasının gösterilmesinden oluşuyor: yollar, Beyaz Saray Basın Ofisi, Dünya Bankası, üniformalı gizli servis üyeleri, başkanlık konvoyu, Watargate Kompleksi, Kennedy Merkezi, Enerji Departmanlığı, J. Edgar Hoover Binası ve daha niceleri….Film, Morris’in, çevremizdeki yapılanmış dünyayı anlamaya ve çözmeye başlamasını sorgulayarak devam ediyor. Capital’de güç ve para için elle tutulamaz bir arzu ve geniş ölçekli paranoyanın izleriyle haşır neşir olunması politik süreci örneklemeye ve günlük hayatımızı yapılandıran mimariye bir metafor haline geliyor.

1967 doğumlu İngiliz Sarah Morris, 1990’ların ortalarından beri kentsel çevre psikolojisi ve mimarisi ile el ele giden karmaşık soyutlamalar ve filmleriyle uluslararası ilgi çekti. Morris resimlerini, filmlerine paralel olarak gösterirken her ikisiyle de kentsel, sosyal ve bürokratik topolojilerin izini sürdü. Her iki araçla da çağdaş şehrin psikolojisi ve onun mimari olarak çözümlenmiş siyasasını keşfe çıkıyor.

Ayrıca;

“La jetée”
Chris Marker
Fransa // 1962
28’


Chris Marker’ın efsanevi bilim kurgusu, nükleer bir kıyametin ardından zaman ve hafızayı irdeliyor. Tüm film neredeyse tamamen fotoğraf karelerinden oluşuyor. III. Dünya Savaşı’ndan sağ kalan birkaç kişiye, geçmişi değiştirmek ve geleceğe geçiş yapmak için yapılan umutsuz bir deneyin izlerini sürer. Bunun için savaş öncesi günlerden çok net bir anısı olma eşsiz yeteneğine sahip bir adam seçilir. Çocukluğundan kalma belirsiz bir anı parçasından bir şey değildir bu: Orly havaalanına bir ziyaret.

Ballard filmle ilgili: “ Bu garip ve poetik film bilim kurgu, psikolojik fabl ve fotomontajın bir karışımı… kendi karalamalarının teamüllerini yaratıyor. Bilim kurgunun başarısız olduğu her durumda muzaffer bir şekilde başarılı oluyor.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder