2 Şubat 2010 Salı

!Geceyarısı Filmleri!

!Geceyarısı Filmleri!
“Karanlıktan korkar mısınız?”

Hazırlayan: KargART ve Serdar Kökçeoğlu
* 12 Şubat Cuma, Saat: 23:00
* Gösterimler ücretsizdir.


“GÜRÜLTÜNÜN SANATLARI”

Film: "NOISE - A Film About Noise Music"
Süre: 9 dakika
Yönetmen: N.O. Smith
Altyazısız

Film: "Good Alchemy Video 3: Merzbow"
(Live At East Gallery Tokyo 24 June 1994)
(Live At 2B, Eindhoven 31 Oct 1992)
Süre: 24 dakika

Film: "Nor Noise"
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmen: Tom Hovinbøle
İngilizce altyazılı

*Gecede ayrıca çeşitli noise müzik performans ve videolarından küçük bir kolaj gösterilecektir.

*Yüksek ses ve kuru gürültü konusunda hassas olan izleyicilere tavsiye edilmez.

NOISE MÜZİK İÇİN ÖZEL BİR SEÇKİ

[Gürültü negatif sestir; kulağın (duymak) istemediği "öteki" sestir. Öte yandan 20. yüzyılın başından beri kimi önemli sanatçıların başını döndürmektedir.

Fütüristler ve Dadaistler gürültü olgusunu rahatsız ediciliği nedeniyle önemsemişlerdi. Daha sonra avangard besteciler kontrollü bir gürültüyü müziğe kazandırdılar.

Doksanlı yıllara kadar hem akademik elektronik müziğin hem de yeraltı sanatçılarının ilgisini çeken "noise", doksanlı yıllarda adeta geri döndü.

Merzbow gibi japon sanatçıların zaman içinde sahip çıktığı bu yeni alt tür özellikle Amerikalı müzisyenlerin ilgisini çekmeye başladı. Son 10 yıl içinde öyle bir noise patlaması yaşadık ki, bugün "The Wire Primers" gibi taze müzik kitaplarında gürültünün ustalarına özel bir yer ayrılıyor. Tabii bastırılan gürültünün geri dönüşünde The Wire dergisinin de önemli bir payı var.

!Geceyarısı Filmleri! müzikal gecelerinin ilkini noise müzik belgesellerine ayırdı: N.O. Smith'in 16 yaşındaki çektiği NOISE - A Film About Noise Music isimli 9 dakikalık kısa belgesel geceyi açıyor. Belgeselde Lightning Bolt, Black Dice ve Wolf Eyes gibi yıldız isimlerin konserlerinden görüntüler var.

Onun hemen ardından, 24 dakikalık kısa ve acılı bir Merzbow konseri izleyeceğiz. Zamanında İstanbul'da da sıradan bir pazar gününü unutulmaz kılmıştı bu efsanevi isim. Nor Noise ise ağırlıklı olarak Kuzay Amerikalı sanatçılara yer verse de, belki de konu üzerine yapılmış en önemli belgesel.

Gürültüden korkmayanlara gecede bazlı canlı seslerin de sürpriz yapabileceğini hatırlatalım. Konser mi? Neden olmasın, hazırlıklı gelin!]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder