11 Ocak 2010 Pazartesi

Rembrandt (2003)

Rembrandt 2003 yılı mahsulü Jannik Johansen tarafından yönetilmiş olan Danimarka / İngiltere ortak yapımı bir film. Rembrandt'ın senaryosunu ise yönetmen Jannik Johansen ile beraber daha önce detaylı olarak yer verdiğim Anders Thomas Jensen yazmış. Bu adamın elinin değdiği her film en azından vasatın üzerinde oluyor. Bunu bilir bunu söylerim.


Gelelim Rembrandt'a. Karşımızda basit bir suç hikayesinin üzerine kurulu insan ilişkileri hakkında samimi bir film var. Jensen'in en başarılı olduğu konu olan inandırıcı karakterler yaratma hususundan payını Rembrandt da fazlasıyla almış. Hal böyle olunca ortaya tadından yenmeyen başka bir film çıkıyor. İyi ki yolum zamanında Jensen ile kesişmiş de Danimarka Sineması'na dalmışım. Arka arkaya birbirinden leziz filmler izleyebiliyorum bu sayede.


Filmin konusu ise kabaca şöyle; Mick küçük işler çeviren basit bir hırsızdır. Sık sık kısa süreli hapis ziyaretleri sonrası dışarı çıktığında tekrar yakalanana kadar küçük işlerine devam etmektedir. Hayatı hapishane ile evi arasında mekik dokumakla geçer. Karısı öldükten sonra eski porno oyuncusu Trine ile beraber yaşamaktadır. Kendilerine göre düzenli, tutarlı bir ilişkileri vardır. Ölen karısından olan oğlu Tom ile araları iyi değildir. Ara sıra hapishane giriş çıkışlarında karşılaşırlar. Yaptığı hırsızlık işlerinde kendisine kumara düşkün tembel teneke Kenneth yardımcı olur. Mick, Kenneth'i oğlunun yerine koymuş, yaptığı bütün hatalara rağmen kendisinden vazgeçmemiştir. Tom ise babasının yolundan gitmiş, ufak hırsızlıklarla hayatını sürdürmektedir. Asosyal, evden pek çıkmayan, bilgisayar ve çizgi roman düşkünü kuzeni Jimmy ile beraber kalmaktadır. Sevgilisi yoktur, ama orta yaşlı ve evli Charlotte ile kocasının da bilgisi dahilinde seks üzerine kurulu bir ilişkisi vardır.


Mick, Tom, Kenneth ve Jimmy, Tom'un hapishanede rastladığı birisinin istediği bir tabloyu çalmak için biraraya gelirler. Beklenildiği üzere yanlış tabloyu çalarlar. Ama çaldıkları tablo Danimarka'da bulunan tek gerçek Rembrandt tablosudur ve değeri 15 milyon dolar civarındadır. Tabloyu polise yakalanmadan paraya çevirmek için birbirinden garip ve komik olayların içine balıklama dalarlar.


Film gücünün büyük bir kısmını da oyunculardan alıyor. Kanlı canlı karakterlere can vermede çok sıkıntı yaşamıyorlar. Bu da filmin inandırıcılığını artırıyor. Lars Brygmann (Mick), Jakob Cedergren (Tom), Nikolaj Coster-Waldau (Kenneth), Nicolas Bro (Jimmy), Paprika Steen (Charlotte), Søren Pilmark (Bæk) ve Sonja Richter (Trine) başrollerde. Ayrıca Anders Thomas Jensen'in favori oyuncularından, Ulrich Thomsen ve Mads Mikkelsen'den sonra uluslararası sinema dünyasına açılan Nikolaj Lie Kaas da filmde kamyon şoförü Karsten rolünde çok kısa görünüyor.


İnsan ilişkileri (baba-oğul, kadın-erkek, vs.) üzerine çekilmiş kalburüstü filmlerden biri Rembrandt. İzlemekte fayda var. (7/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder