6 Ocak 2010 Çarşamba

Haze (2005)

Haze 2005 yılı mahsulü Shinya Tsukamoto tarafından yazılıp yönetilmiş olan Japonya yapımı bir film. Yönetmen aynı zamanda filmin başkahramanını canlandırıyor.


Tsukamoto birbirinden garip ama bir o kadar da leziz onlarca işin yönetmeni. Uzakdoğu filmlerine ucundan kıyısından bulaşmış herkesin muhakkak uğradığı önemli bir durak. Filmografisini hatırlamakta fayda var:

* Tetsuo: The Bullet Man (2009)
* Akumu Tantei 2 (Nightmare Detective 2, 2008)
* Akumu Tantei (Nightmare Detective, 2006)
* Haze (2005)
* Fîmeiru (Female, 2005) ("Tamamushi" isimli bölüm)
* Vital (2004)
* Rokugatsu no hebi (A Snake of June, 2002)
* Sôseiji (Gemini, 1999)
* Bullet Ballet (1998)
* Tokyo Fist (1995)
* Tetsuo II: Body Hammer (1992)
* Yôkai hantâ: Hiruko (Hiruko the Goblin, 1991)
* Tetsuo (1989)
* Denchu Kozo no boken (Adventures of Electric Rod Boy, 1987)
* Futsu saizu no kaijin (The Phantom of Regular Size, 1986) (kısa film)

2005 yılı yapımı Haze'e dönelim. 49 dakikalık bu filmde bir Tsukamoto filminden bekleyeceğiniz her türlü acayiplik mevcut. (burada acayiplik olabilecek en olumlu anlamda kullanılmıştır.)

2005 yılında yönetmenden Digital Short Films by Three Filmmakers 2005 isimli seçkide yer alması için 25 dakikalık bir film çekmesi istenmiş. Bu seçki için Haze'i çeken yönetmen daha sonra bu kısanın süresini 49 dakikaya çıkartarak filminin bir nevi uzun versiyonunu oluşturmuş. Konusu şöyle:

Bir adam ancak sürünebileceği kadar küçüklükte olan bir dehlizde uyanır. Kim olduğu, buraya nasıl geldiği hakkında en ufak bir fikri bile yoktur. Sürünerek bulunduğu ortamı keşfetmeye, hatırlayamadıklarını hatırlamaya ve bir yolunu bulabilirse bu delikten kurtulmaya çalışır.


Konusunu okuduğunuzda benzerlerine defalarca denk geldiğinizi düşünerek hemen burun kıvırmayınız. Bu film kesinlikle diğerlerinden farklı. Atmosfer açısından ele alırsak film klostrofobi hissini dibine kadar veriyor. Genel anlamda Haze için tek mekanda (ama ne mekan) istemi dışında esir tutulan ve bir şekilde hafızası silinmiş birinin kurtulma (survival) hikayesi diyebilirim. Filmin olabildiğince etkili şiddet sahneleri (gore) kullandığını da eklemeliyim.


Yönetmen bir röportajında The Great Escape (1963, y.John Sturges) filmindeki bir sahneden etkilenerek bu filmi çektiğini söylemiş. Tsukamoto, Charles Bronson'un oynadığı karakterin (Danny Velinski "Tünel Kralı") kaçmak için tünel kazarken klostrofobisi ile savaştığı sahnelerden bahsediyor.

Ucu açık, ne olup bittiği hakkında yeteri kadar bilgi vermeyen (birçok noktayı izleyenin hayal gücüne bırakan) filmlere bayılırım. Haze de bu tarz bir film. Atmosfer açısından bulunmaz nimet değerindeki bu filmi mutlaka izleyin. (8/10)

3 yorum:

  1. yahu filmografisinden hiç birini izlememişim. yakın zamanda sana film alışverişine geleceğim bu gidişle :)

    YanıtlaSil
  2. paylaşalım, paylaştıkça güçlenelim güzelleşelim... :)

    YanıtlaSil
  3. şubatın ilk haftası ordayım :)

    YanıtlaSil