19 Ocak 2010 Salı

The Echo (2008)

The Echo 2008 yılı mahsulü Filipinli yönetmen Yam Laranas tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Film 2004 yılı yapımı gene Yam Laranas tarafından yönetilmiş olan Sigaw isimli Filipinler yapımı filmin yeniden çevrimi.


Yönetmenin Hollywood semalarında ilk kez göründüğü filminin konusu şöyle: Bobby içerde geçirdiği uzun yıllar sonunda şartlı tahliye ile serbest kalır. Kendisi içerdeyken ölen annesinin yaşadığı apartman dairesine yerleşir. Hayatını tekrar rayına oturtmaya çabalayan Bobby ilk olarak kendine bir iş bulur. Kendisi gibi eski bir mahkum olan Hector Rodriguez'in işlettiği bir oto tamirhanesinde çalışmaya başlar. Eski kız arkadaşı Alyssa ile ufak ufak arayı ısıtma turları olumlu sonuçlar vermeye başladığında her şey Bobby için yolunda gibi görünmektedir. Ancak yan daireden gelen kavga sesleri bazı geceler fazlasıyla rahatsız edicidir. Yan dairede bir polis, karısı ve küçük kızı ile birlikte yaşamaktadır. Adam mütemadiyen karısını dövmektedir. Sonunda her gece devam eden bu işkenceye dayanamayan Bobby olaya müdahele etmek için yan daireye girdiğinde dairenin bomboş olduğunu görür.


Filmi giriş, gelişme ve sonuç olarak kabaca üç bölüme ayırırsak, ilk iki bölüm ufak tefek aksaklıkları gözardı edersek çok fazla sorun barındırmıyor. Ama maalesef sonuç diyebileceğim final kısmı çok kötü. Bir türlü ulaşıp da izleyemediğim esas film Sigaw'dan ayrıldığı noktaları çok merak ettim doğrusu. Bana sanki bu işte biraz da işbilmez Hollywoodlu yapımcıların parmağı varmış gibi geldi.


Aslında film hiç fena değil. Standart hayalet veya hayaletli ev/daire filmlerinin sunabileceği her türlü klişe olay örgüsüne sahip. Final kısmına kadar her şey yolunda giderken birden nedense bütün olan biteni bir yere bağlayalım hesabına giriliyor ve filmin kendisi final bölümünde boğulup kalıyor. Daha doğrusu filmin sanki bir sonu yok gibi. Doğal olarak yazılar akmaya başladığında "ne oldu şimdi?" sorusu kafaları meşgul etmeye başlıyor.


Şu Sigaw (2004) isimli filmi bulup izledikten sonra bu filme tekrar göz atmakta fayda var. (Kendime açık not...)


Hayaletli ev filmlerini seviyorsanız The Echo tercih edebileceğiniz filmlerden biri. Sonuçta piyasada dolanan onlarca berbat hayalet filminden daha iyi olduğunu garanti edebilirim. (4/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder