22 Ekim 2009 Perşembe

Riaru Onigokko (2008)

Riaru Onigokko 2008 yılı mahsulü Issei Shibata tarafından yönetilmiş olan Japonya yapımı bir film. The Chasing World olarak da bilinir.


Japonya'da en çok kullanılan ismin Satou olduğunu öğrendiğim bir film oldu bu. (Doğru yanlış bilmiyorum, ben filmin yalancısıyım.) Günümüz Japonya'sında olağandışı kazalar birbirini izlemektedir. Satou ismindeki insanlar birer birer enterasan kazalara kurban giderek ölmektedir. Hiç kimse bu olaya mantıklı bir açıklama getiremez.


Tsubasa Satou liseli bir gençtir. Annesi uzun yıllar önce ölmüştür. Kızkardeşi Ai Satou garip bir hastalık sebebi ile hastanede yatmaktadır. Dış dünyaya konuşmak dahil tepkisiz kalan Ai, senelerdir üzerinde envai çeşit tedavi denenmesine rağmen bu tedavilerin hiçbirine cevap vermemektedir. Babası ise annesinin ölümünden sonra kendisini alkole vermiştir. Bu sorunlu aile hayatının yanısıra Tsubasa'nın okul hayatı da pek parlak değildir.


Yakuza özentisi Hiroshi Satou'nun (evet, bu arkadaşın ismi de Satou) kurduğu lise çetesi etrafa terör estirirken en çok kendilerine direnen Tsubasa'yı rahatsız etmektedir. Tsubasa klasik bir çeteden kaçma gününde parkın içinde yakalanır. Tam Hiroshi'den ilk yumruğu yiyecekken bir anda mekan sabit kalmasına rağmen etrafındaki insanlar yok olur. Tsubasa uzun müddet ne olduğunu anlayamaz. Bir süre sonra farkeder ki paralel bir evrene geçmiştir. Kendi dünyasındaki herkesin bir eşi bu dünyada da mevcuttur. Farklı koşullardan geçtiği için değişik karakterlerde olmalarının dışında herşey aynıdır. Ama bu dünyaya garip bir imparator peydah olmuş, "Monster Game" adında garip bir uygulama başlatmıştır. İmparator robot askerlerini her sabah sokaklara salmakta ve robotlar ismi Satou olan herkesi tek tek avlamaktadır. Tsubasa kendi dünyasındaki ölümlerin sebebini de öğrenmiş olur. Paralel evrenlere ait herhangi bir dünyada birisi öldüğünde diğer evrenlerdeki eşleri de aynı anda ölmektedir. Tsubasa bir yandan robotların elinden kurtulmaya çalışırken, bir yandan da kendi geçmişi ile yakından alakalı bu Satou kıyımının sebebini öğrenmeye çalışır.


Konusu ne kadar ilgi çekici değil mi? Konusuna aldanıp izlediğim berbat filmler kategorisine yeni bir film daha eklendi. Film hakkında çok fazla şey söylemeye gerek görmüyorum. Düşük bütçesinin verdiği sıkıntıları inanılmaz senaryo gediklerine eklediğimizde ortaya ancak böylesi kötü bir film çıkıyor. Bunlar yetmezmiş gibi bir de çizgi altı oyunculuklar iyice can sıkıyor.


Batoru Rowaiaru (Battle Royale, 2000, y.Kinji Fukasaku) tadında bir film yakalayabilirim umuduyla çıktığım Riaru Onigokko serüveni tam bir hayal kırıklığı ile son buldu. Artık önümüzdeki serüvenlere bakacağım. (1/10)

2 yorum:

 1. Üç kuruşluk popüler paralel evren kültürüme dayanarak diyorum ki, bu evrende A kişisi ölürse paralel evrenlerdeki A kişilerinin de ölmesi paralel evren mantığına aykırı. Hayır, "evrenler arası seyahat ederken paralel bir evrende ölürseniz kendi evreninizde de ölmüş olursunuz" dese anlayağım. Zaten kendi evreninizde kayıp ilan edilirsiniz. Bedeniniz öldüğünüz evrende kalır.

  Paralel evren konusunu sevdiysen Fringe'i tavsiye ederim. Ve sanırım Flashforward. Yine üç kuruşluk Kabala ve Sufizm kültürüm emin olmama el vermiyor. Paralel evren değil başka bir açıklama getiriliyor olabilir bu iki inanışa göre. Bilen varsa yazsın n'olur?

  YanıtlaSil
 2. Paralel evren mevzusu bu filmde sadece sos olarak kullanılmış. (Hatta filmin kendisi için bile lezzetsiz bir sos diyebilirim, hani ana yemeği berbat eden cinsten...)

  Dolayısıyla bu film özelinde paralel evren konusuna odaklanıp mantık aramak gereksiz bir çaba olur, çünkü film topyekün mantıksızlıklar üzerine kurulu. (Öte yandan paralel evren nedir abi?)

  Tavsiyelerine gelince Fringe ilk sezonu izledim. İkinci sezon bitsin, hepsini yek seferde izleyeceğim.
  Fringe'i sevdim. Ama sevme sebebim tamamen dizinin X-Files'a öykünmesi ile alakalı. (Ki nazarımda X-Files bir numara, en büyük...)
  Flashforward ise maalesef dizi izlememe kararımın neticesinde uzun yıllar uğramayacağım bir adres olarak kalacak gibi görünüyor.

  YanıtlaSil