22 Eylül 2009 Salı

The Tattooist (2007)

The Tattooist 2007 yılı mahsulü Peter Burger tarafından yönetilmiş olan Yeni Zelanda / Singapur ortak yapımı bir film. Filmografisinden anlaşıldığı üzere kendini dizi film yönetmeye vermiş bir arkadaş Burger. Keşke hep öyle kalsaymış, uzun metraja bulaşmasaymış. (Yersiz temenni!)


Bu bayramda izlediğim filmlerin hepsi düdük çıkıyor yahu. Bu filme sarılma nedenim ise bir öncekinden daha da garip. Yeni Zelanda yapımı bir film ve yönetmenin ismi Peter. Kendi kendime "bu bir işaret olmalı!" dedim. (Demez olaydım.) Peter Jackson, sensin bunlara sebep...

Amerikalı dövme sanatçısı (dövmeci desek olmuyor mu?) Jake Sawyer (Jason Behr), dünyanın farklı köşelerindeki dövme fuarlarına katılarak her ülkenin kendine ait lezzetlerinden bal almaya düşkün bir kardeşimizdir. Singapur'daki bir fuar esnasında Yeni Zelanda'dan fuara katılan bir grup Samoalı dövmeci ile karşılaşır. Geleneksel tekniklerine olan hayranlığını dövme yapmak için kullandıkları enterasan aleti çalarak gösterir. (Sırt kaşımak için kulandığımız garip bir tahta nesne vardı bir zamanlar, ona çok benziyor yahu.) Aletin keskin ucu Jake'in elini keser. O günden sonra Jake'in dövme yaptığı kişiler birer birer ölmeye başlar. Cin gibi olan Jake bu olayın sebebini şıp diye anlar: çaldığı aletin içine hapsolmuş bir ruh tarafından lanetlenmiştir. Olayı çözmek için Yeni Zelanda'ya gelir. Olaylar gelişir.


Yer yer uzakdoğu hayalet filmlerini andıran The Tattooist, inatla bir yüzünü batıya çevirmeye çalıştığı için ortaya ne tarafa döneceğini şaşırmış bir film çıkmış. Halbuki uzakdoğu filmlerine yakın durmaya karar vermiş olsa, Japon olsun, Tayland olsun, Güney Kore olsun, uzakdoğu filmlerinden aşina olduğumuz ota b.ka giren ruhların bizi korkutmaya çalışması zincirine yepyeni bir halka eklemiş olacaktı. Bu şansı kaçırdığı için eminim ki bütün film ekibi başlarını dağlara taşlara...


Neyse, senaryo gedikleri, yavaş temposu, yaratıcılıktan uzak çekimleri ile The Tattooist her manada sıkıcı bir film. Uzak durmakta fayda var gibi. (1/10)

1 yorum: