21 Eylül 2009 Pazartesi

Putevoy Obkhodchik (2007)

Putevoy Obkhodchik (Trackman) 2007 yılı mahsulü Igor Shavlak tarafından yönetilmiş olan Rusya yapımı bir film.


Rus yapımı bir kesmece (slasher) filminin varlığından haberdar olunca açıkcası heyecanlanmıştım. (Niyeyse artık?) Bu heyecan haliyle anlamsız bir beklenti yarattı bende. Ekran başına oturduğumda nerdeyse harika bir film izleyeceğimden emin gibiydim.

Tabii ki girişten anlaşıldığı üzere bu deneyim tam bir hayalkırıklığı ile sonuçlandı. Vasat bile olamayan bir korku filmi Trackman.


Dört arkadaş detaylı bir plan yaparak bir banka soymaya karar verirler. Soygun plana uygun bir şekilde devam eder iken etrafta devriye atmakta olan üç polis içeri girer. Kısa süren bir çatışma sonucu polislerden ikisi ölür. Dört kafadar bankadaki parayı toparlayıp yanlarına üç rehine alarak bankadan tüyerler. (Rehinelerden ikisi banka çalışanı taş hatunlardan seçilirken, son rehine sağ kalan polis olur.) Bankanın arka tarafındaki bir girişten yıllardır kullanılmayan bir tünele girerler. İçlerinden biri dışarıda kalarak girişin üzerini kapatır. Daha sonra motorsikletine atlayarak tünelin çıkışına doğru intikal eder. Hiçbir engele takılmadan çıkış noktasına gelen 4. soyguncu, arkadaşlarını beklerken kim olduğunu anlayamadığı biri tarafından öldürülerek gözleri oyulur. İçeride kalanlar çıkış yolunu bulmak konusunda pasif davrandıklarından av peşinde koşan kimliği belirsiz katil için ideal birer kurban adayı konumuna geçerler.

Konusundan anlaşıldığı üzere yeraltındaki tünelde geçen film, klostrofobik kapalı bir mekanda, manyak bir katilin farklı kesimlerden, şans eseri biraraya gelmiş bir avuç insanın peşine düşmesinden ibaret. Böyle bir filmde doğal olarak en çok önem verilmesi gereken nokta cinayetlerin yaratıcılığı olmalı. Gel gör ki cinayet sahnelerinin tamamı hayal kırıklığı. Hatta filmdeki ilk cinayet sahnesi 45. dakikada!!! Yönetmen bize 45 dakika içerdekilerin tünelin içinde salak salak kavgalar edip yürümelerini seyrettiriyor. Buna rağmen karakterlerinin hiçbirini iki boyutlu olmaktan kurtaramıyor. Yazmak istediğim bir iki şey daha var ama inanın gereksiz yere alan kaplayacak, yazmayacağım sanki...


Son söz: Neresinden tutsam elimde kalan bir film Trackman. (0/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder