5 Ağustos 2009 Çarşamba

Secret Défense (1998)

Secret Défense 1998 yılı mahsulü Jacques Rivette tarafından yönetilmiş olan Fransa yapımı bir film.


Sylvie Rousseau (Sandrine Bonnaire) otuzlu yaşlarında bir bilimkadınıdır. Devlet destekli bir laboratuarda kansere çare arayan ekibin önemli bir parçasıdır. Kardeşi Paul (Grégoire Colin) beş sene önce bir tren kazasında ölen babalarının bir cinayete kurban gittiğine inanmaktadır. Cinayeti zamanında babasının sağ kolu olan Walser'in (Jerzy Radziwilowicz) işlediğine emin gibidir. Paul, Walser'i öldürmeyi kafaya koyar. İlk başta Sylvie olayı önemsemez ama daha sonra düşündükçe o da olayın girdabına kendini kaptırır. Kardeşinin başının belaya girmesini istemediği için babalarının intikamını kendi almaya karar verir. Walser'in evine gizlice girer. Walser evde yalnız değildir, yanında sekreteri Véronique de vardır. Sylvie, Walser'i öldürmek isterken yanlışlıkla kendisine müdahale etmeye çalışan Véronique'i öldürür. İşler iyice karışır. Sylvie gerçeklerin peşinde koşarken ailesi ve geçmişi ile ilgili hiç bilmediği sırları yavaş yavaş öğrenecektir.


Öncelikle filmin başrol oyuncusu Sandrine Bonnaire hakkında bir iki kelam etmek lazım. Zira kendisi filmi ilk dakikalardan itibaren aldığı gibi finale kadar soluksuz getiriyor. At yarışlarında bir tabir vardır: "Çıktığı gibi gelir." Pek yarış kaybetmeyen atlar için söylenir. Teşbihte hata olmaz, Sandrine Bonnaire çıktığı gibi geliyor. (Bu arada söylemeden edemeyeceğim kendisi bu filmde Isabelle Huppert'e ne kadar da benziyor, hem oyunculuk hem de fiziksel olarak. Tabii akla hemen Huppert ile Bonnaire'in karşılıklı döktürdüğü Claude Chabrol harikalarından La Cérémonie (1995) geliyor ister istemez.)
Filmin süresi alışılageldik sürelerden bir hayli uzun. Üç saate yaklaşan süresi Bonnaire'in oyunculuğu ile sıkıcı olmanın çok uzağında kalıyor. Ancak bence senaryo bu kadar uzun süreyi kaldıracak kadar iyi değil. Film kurgu aşamasında rahatlıkla çok daha kısa bir süreye indirebilirdi gibi geldi bana. (Hiç şüphem yok.)


Ana akım filmlere aşina bünyeler filmden uzak dursa iyi olur. Yoksa yukarıdaki övgüler doğrultusunda zaten bulması zor olan bu filmi izlemeye başladıklarında ilk bir saatini keyifle izleyeceklerine emin olduğum gibi, sonraki iki saat için küfür yiyeceğimden de eminim. Ama yok arkadaş, ben oyunculuğun ön planda olduğu filmleri seviyorum ve bir parça sarkan senaryo beni rahatsız etmez diyorsanız, sizleri Sandrine Bonnaire şova gönül rahatlığı ile davet edebilirim. (6/10)

Not: Bu filmin aynı isme sahip 2008 yılı mahsulü film ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

2 yorum:

  1. Yok arkadaş, ben oyunculuğun ön planda olduğu filmleri bir zamanlar severdim ve o bir parça sarkan senaryo beni rahatsız etmez idi, ama niyeyse (ki ben çok iyi biliyorum o nedeni) artık'ın' tahammül sınırlarım kalın bir duvarla örülü. Dur-kalk yapma şansım olmayan her uzun filme karşıyım, tabii Godfrey Ho filmi değilse!
    İşkenceyse al işte en okkalısından! :D

    YanıtlaSil
  2. Hmmm! Sen izlemeyeceksin o zaman bu filmi, çünkü kesinlikle Godfrey Ho filmi değil! : ) {bak bundan bütünüyle eminim...}

    YanıtlaSil