22 Temmuz 2009 Çarşamba

Sun Cheung Sau (2009)

Sun Cheung Sau 2009 yılı mahsulü Dante Lam tarafından yönetilmiş olan Hong Kong yapımı bir film. Sniper olarak da biliniyor. Doksanlı yılların sonundan beri piyasaya eğlencelik aksiyonlar sunan yönetmen Lam'ın şimdilik son filmi.


Hartman (Richie Ren) polis teşkilatındaki en iyi nişancı olarak bilinmektedir. Ama bu efsanenin arkasında bambaşka bir hikaye vardır. Takımındaki eski polis Lincoln (Xiaoming Huang) cezasını tamamlayıp hapishaneden çıkar. Hapishaneye düşmesine sebep olan olay bir görev esnasında vuku bulmuştur. Üstü olan Hartman'dan habersiz olarak bankadakileri rehin almış olan soyguncuya uygun olduğunu düşündüğü anda ateş etmiş, ama yanlışlıkla rehineyi vurmuştur. Dava esnasında teşkilattan kimse kendisine sahip çıkmamış, önce polislikten atılmış, sonrasında ise cezaevini boylamıştır. Öfkeyle dolu olan Lincoln, Hartman'dan intikam almak niyetindedir.


Aynı olaydaki soyguncu bir hapishaneden diğerine transfer edilirken adamları tarafından kaçırılır. Kaçırma esnasında yüksek bir yere konuşlanmış olan bir nişancı kendilerine yardım eder. Yardım eden kişi Lincoln'den başkası değildir. Hartman nişancının Lincoln olduğunu anlar ama delili yoktur. Kaçan soyguncuyu yakalamak için seferber olan polis olaya çok önem vermektedir. Bu arada Hartman'ın takımına yeni giren çaylak OJ (Edison Chen) ilk başlarda Hartman'a hayrandır. Daha sonra Lincoln ile ilgili olayları öğrendiğinde hayranlığı ona doğru kayar ve Lincoln'ün kendine has atış tekniğini benimseyerek onun gibi ateş etmeye çalışır. Bunu farkeden Hartman OJ'e bu tekniği yasaklar.


Lincoln ölümü dahi göze alarak intikamının peşindedir, Hartman Lincoln'ü tekrar yakalama derdinde iken OJ ise kime hak vereceğini bilemeden ikisi arasında gidip gelmektedir. (Cümleyi bir daha okudum da, aşk üçgeni gibi olmuş bunlar yahu.) İçlerinden biri ya da birileri ölmeden bu işin çözülmeyeceği bellidir.


Görsel açıdan hoş sahnelerle bezenmiş, aksiyon dozu yerinde, keyifli bir film Sun Cheung Sau. Hong Kong filmlerinde sıkça rastladığımız inandırıcılıktan uzak karakterler meselesini görmezden gelirsek izlerken pek sıkıntı çıkarmıyor. Yaz günlerine uygun hafif (light) bir aksiyon. (3/10)

2 yorum:

  1. Uzun zamandır aksiyondan uzak kalan bünyelere iyi gelir mi? Verdiğin üç puana bakarsak kesinlikle gelir :-)
    Bir de ikinci postere bakarsak, film kendi hakkında az buçuk fikir vermiş gibi(!).

    YanıtlaSil
  2. Aksiyon diye yanıp tutuşuyorsan Sun Cheung Sau seni yarı yolda bırakabilir. Ama kısıtlı sayıdaki aksiyon sahneleri beni tatmin etti. (Bu sniper mevzusuna zaafım var sanırım, Tom Berenger'ın başrolde olduğu Sniper üçlemesini bile beğendiğim düşünülürse...)
    Sanırım biz büyüdük ve kirlendi dünya.

    YanıtlaSil