8 Temmuz 2009 Çarşamba

Shortbus (2006)

Shortbus 2006 yılı mahsulü John Cameron Mitchell tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Yönetmen Mitchell'ın yönettiği ikinci film. İlk filmi Hedwig and the Angry Inch (2001) ile güldürme konusunda yetenekli olduğunu göstermiş idi.


New York şehri içinde ayrıksı bir grubun başından geçenlerin anlatıldığı filmde hepsinin toplandığı, hepsinden daha farklı bir mekan vardır: Shortbus. Yolu farklı olmaktan geçen her New Yorklunun yolu mutlaka Shortbus'dan geçer. Rob ve Sofia mutlu ve evli bir çifttir. (Bu ikisi pek birarada olmaz ya, neyse.) Aileler için danışmanlık yapan Sofia herkesin evlilik problemlerini çözerken kendi problemi karşısında çaresiz kalmaktadır: Sofia orgazm olamamaktadır. Sofia'nın hastalarından Jamie ve James isimli eşcinsel çiftin problemi ise bambaşkadır. Yaklaşık 5 yıldan beri beraber olan çift ilişkilerine farklılık katmak amacıyla aralarına birini daha almaya karar verirler. Shortbus'da tanıştıkları Ceth bu pozisyon için en uygun aday gibi gözükmektedir. Ama çifti karşı dairesinden gözetlemekte olan Caleb aynı şekilde düşünmemektedir. Jamie ve James çiftinin tavsiyesi ile Shortbus'a takılmaya başlayan Sofia, burada dışarıdan çok güçlü gözüken dominant hatun Severin ile tanışır. Severin'in de kimseye çaktırmadan içine gömdüğü problemleri vardır.


Bütün oyuncuların filme pozitif katkı yaptığı nadir filmlerden biri Shortbus. En zor sahnelerin bile altından başarıyla kalkmışlar. Ama genel olarak film bana biraz dağınık gibi geldi. Ama birbirinden farklı bölümlerin (episode) ucuca eklenerek oluşturulduğu uzun bir kahkaha maratonu gibi değil. Farklı karakterlerin hikayeleri arasındaki bağlanma mevzusu anında, sanki bazı yerlerde aksamalar var gibi. Her neyse...

Bu arada söylemeden edemeyeceğim, sanırım Mitchell, Hedwig and the Angry Inch (2001) filminden sonra ne yapsa bir kusur bulacaktım. Ama suç onun. Hedwig gibi kusursuz filmlere çok sık denk gelmiyoruz.


Cinsel tercihi hangi yönde olursa olsun herkese söyleyecek birşeyleri olan bir film Shortbus. Güldürürken düşündüren filmlerden hoşlananlara. (6/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder