11 Temmuz 2009 Cumartesi

Marin Boi (2009)

Marin Boi 2009 yılı mahsulü Jong-seok Yoon tarafından yönetilmiş olan Güney Kore yapımı bir film. Marine Boy olarak da bilinir. Yönetmenin ilk filmi. Marine Boy yakuzaların uyuşturucu nakliyesini yapanlara verdikleri isimmiş.


Bu sıcak yaz günlerinde iyice bunalmışken film serinletici etki yaratan deniz altı görüntüleri ile başlar. (Ne de iyi yapar.) Chun-soo (Kang-woo Kim) basit bir yüzme hocasıdır. Ama kötü bir huyu vardır: Kumar. Bir gün yüksek meblağda para kaybeder. Borcu olan parayı ödemesi imkansız gibidir. Uluslararası uyuşturucu trafiğini organize eden Kang (Jae-hyeon Jo) liderliğindeki bir grup Chun-soo'yu kumar borcu olan adamların elinden alır. Artık bu gruba borçludur ve onlar ne derse onu yapacaktır. Bu arada işin içine Kang'ın ölmüş olan arkadaşı Choi'nin kızı Yuri (Si-hyeon Park) ve Kang'ı yakalamayı kafaya takmış dedektif girer. Kang, Chun-soo'dan deniz altından uyuşturucu taşımasını ister. Ama herkesin başka planı vardır.

Filmin hemen başındaki kavga sahnesinde Chun-soo yediği yumruğun etkisi ile havada bir miktar süzüldükten sonra yere çakılır. Amma velakin yer bir anda denize dönüşerek Chun-soo'yu içine çeker. Daha önce Snatch (2000) filminde gördüğümüz bu sahnenin aynısını çeken Jong-seok Yoon, meslektaşı Guy Ritchie'ye bir selam göndermekten imtina etmemiş.Bol sürpriz (twist) içeren yapısıyla ana akım (mainstream) sinema çizgilerinin dışına taşmayan film için Hollywood tarzı bir gerilim macera filmi diyebiliriz. Birkaç güzel deniz altı sahnesi yakalamayı da ihmal etmemişler. Chun-soo'nun ultra kalabalık balık sürüsü ile karşılaştığı sahneyi çok sevdim. Bahsettiğim sahnede yönetmen sanki E.T.: The Extra-Terrestrial (1982, yönetmen Steven Spielberg) filminin afişini yeniden canlandırmış gibiydi.
Hae anseon (The Coast Guard, 2002, yönetmen Ki-duk Kim) ile aktörlük kariyerine başlamış olan Kang-woo Kim, daha sonra Silmido (2003, yönetmen Woo-Suk Kang) ve Ga-myeon (Rainbow Eyes, 2007, yönetmen Yun-ho Yang) gibi kalburüstü filmlerde oynadı. Kendisini bundan sonra daha sık göreceğiz gibi.


Marine Boy aynen Truck (2008) gibi izlemezseniz bir şey kaybetmeyeceğiniz filmlerden. Ama eli yüzü düzgün bir macera gerilim filmi bana yeter diyorsanız Marine Boy doğru adres. (4/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder