31 Temmuz 2009 Cuma

The Cycle (2009)

The Cycle 2009 yılı mahsulü Michael Bafaro tarafından yönetilmiş olan Kanada yapımı bir film. The Devil's Ground olarak da bilinir.


Bafaro doksanlı yılların sonundan itibaren birçok vasat filme imza attı. The Cycle da onlardan biri. Bafaro nedense bu vasat filmlerinin çoğunu bana izletmeyi başardı. Bunun en büyük sebebi başrol için seçtiği isimler. Sanırım bende de bir problem var, insan aynı tuzağa defalarca düşmez ki yahu. Örnekleyelim; Sleeping Dogs (1998) başrolde C. Thomas Howell, The Barber (2001) başrolde Malcolm McDowell, Canes (2006) başrolde Edward Furlong ile Michael Madsen ve son olarak bu gereksiz yazıya konu olan The Cycle (2008) başrolde Daryl Hannah. Hannah'ı düşük bütçeli bir slasher filminde izleme fikri bile beni heyecanlandırmıştı.


Carrie (Daryl Hannah) ABD'nin arka sokakları diyebileceğim kırsalında arabasıyla giderken önüne genç bir kız atlar. Amy Singer (Leah Gibson) adındaki bu kızımız peşindeki manyak bir katilden kaçmaktadır. Carrie, Amy'yi arabasına alır, beraber uzaklaşırlar. Amy başına neler geldiğini anlatmaya başlar. Yaklaşık bir saat süren bu süreç boyunca Hannah'ımın yüzünü dahi göremeyiz. (Ah be, neler hayal etmiştim halbuki.) Boston Üniversitesi'nde okumakta olan Amy ve dört arkadaşı bir karavanla bölgeye gelmiş, eski yerli mezarlıklarını ararken bulmamaları gereken daha yakın tarihe ait ceset kalıntıları bulmuş, sonrasında ise manyak bir katil tarafından teker teker avlanmaya başlamışlar. Amy geriye sağ olarak kalan son kişidir. Carrie ve Amy en yakındaki benzinliğe gidip polise haber vermeyi ve bu işten kurtulmayı düşünürler. Ama slasher filmlerinde karakterlerin düşündükleri her zaman gerçekleşmez.


Vasat kelimesinin hakkını sonuna kadar veren bir film The Cycle. Türün diğer bilindik örneklerinden beslenerek finale doğru koşar adım ilerliyor, finale doğru düdük bir sürpriz (twist) ile izleyeni şaşırtmaya çalışıyor ama pek başarılı olamıyor. Hatta finalde daha düdük bir sürpriz ile ısrarcı olmaya çalışsa da başarısızlığı devam ediyor.

Benim gibi Hannah'ı manyak bir katilden kaçarken izlemek isteyenlere söyleyebileceklerime gelirsek; filmin son çeyreğinde çok kısa birkaç sahne var ama ağıza çalınan bir parmak bal etkisi bile yaratmaktan uzak.


Yaratıcı olmanın bir hayli uzağına düşen ölüm sahnelerini de bir kenara koyduğumuzda geriye pek birşey kalmıyor. İlla ki Daryl Hannah diyen bünyeler zaten filmi izleyeceklerdir, diğerlerinin uzak durmasında fayda var. (1/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder