27 Haziran 2009 Cumartesi

Powder Blue (2009)

Powder Blue 2009 yılı mahsulü Vietnamlı yönetmen Timothy Linh Bui tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film.


Daha önce defalarca benzerlerini izlediğimiz (belki defalarca sıkılmadan izleyeceğimiz) birbirine değen, değmeyen, teğet geçen farklı insanların yaşamlarından kesitler diye nitelendirebileceğim bir film Powder Blue. Birbirinden ünlü oyuncular tarafından canlandırılan karakterlerin hepsi canlı, hepsi aramızda yaşıyor.


Rose Johnny (Jessica Biel) komadaki oğlunun hastane masraflarını karşılamakta zorlanan striptizci (egzotik dansçı) bir yalnız anne. Qwerty Doolittle (Eddie Redmayne) babasından kalan borç içindeki cenaze levazımat işlerini yürütmeye çalışan, hayatında hiç bir kadınla beraber olmamış, zaman zaman çocuklara kukla gösterileri yapan yalnız bir adam. Charlie (Forest Whitaker) hayatının kadını ile tanışıp evlendiği gün kaza yapan, kazada karısını kaybeden, kazadan sonra hayata tamamen küsüp o güne kadar biriktirdiği bütün yatırımlarını (50.000 dolar) nakite çevirip bu para karşılığında kendisini öldürecek birini arayan umutsuz biri. Jack Doheny (Ray Liotta) 25 sene yattığı cezaevinden çıktığında çok sevdiği karısının öldüğünü ve kendisini hiç görmemiş olan kızının striptiz yaparak hayatını kazandığını öğrenen, kızıyla bir şekilde temas kurmaya çalışan, hastalığından dolayı çok az ömrü kalmış olan yalnız bir baba. Sally (Lisa Kudrow) kocasından ayrıldıktan sonra kimseyle yakınlaşamamış, yanında duracak bir erkeğe ihtiyaç duyan, devamlı müşterilerinden biri olan umutsuz bir adam ile ilgilenen yalnız bir garson.

Bu ana karakterlerin dışında ilginç bir iki yan karakter de var. Johnny'nin Scarlet takma ismi ile çalıştığı striptiz barın sahibi Velvet Larry rolünde Patrick Swayze ile Doheny'nin kontağı olan Randall rolünde Kris Kristofferson'ın isimleri anmaya değer.


Eğer Crash (2004, yönetmen Paul Haggis), Magnolia (1999, yönetmen Paul Thomas Anderson), Traffic (2000, yönetmen Steven Soderbergh) gibi filmleri sevdiyseniz bu filmi de sevmemeniz için hiçbir neden yok. (6/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder