4 Haziran 2009 Perşembe

Night of the Living Dead (1968) ve sonrası

Night of the Living Dead 1968 yılı mahsulü George A. Romero tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Filmi bilmeyen yoktur ve film üzerine söylenmemiş laf kalmamıştır diyerek bir an önce yazının ana amacına geçmek istiyorum.


Hazır filmin Night of the Living Reanimated ismi ile yeni bir animesinin yapıldığını duyurmuşken diğer yeniden yapımlara bir göz atmak istedim. İlk olarak 1990 yılında makyaj ve özel efekt dehası Tom Savini tarafından aynı isimle fena olmayan bir yeniden yapımı (remake) çekildi. Renkli olarak çekilen bu film, gore seviyesi tatminkar olsa da selefinin gölgesinde kalmaktan kurtulamadı.


2006 yılında Jeff Broadstreet tarafından çekilmiş olan Night of the Living Dead 3D isminde hatırlamak istemediğim bir yeniden yapım daha var. Rob Zombie'nin yönettiği House of 1000 Corpses (2003) ve The Devil's Rejects (2005) filmlerindeki Captain Spaulding karakteri ile tanınan Sid Haig başrolde.


2005 yılında filme deneysel olarak yaklaşmaya çalışan Dean Lachiusa imzalı Night of the Living Dead Survivor's Cut faciasını ise ne siz duymuş olun ne de ben söylemiş.


Bir de James Riffel imzalı Night of the Day of the Dawn of the Son of the Bride of the Return of the Terror (1991) isminde garip bir film var. Romero'nun orjinal filminin bütün ses kanallarını silip üzerine komik diyalogların (monolog da diyebiliriz çünkü film boyunca sadece Riffel konuşuyor) kaydedildiği.

Son olarak Night of the Living Dead filminin isminden kelime oyunları yaparak türetilmiş film isimlerini yazalım:

* Night of the Living Bread (1990) (kısa, y.Kevin S. O'Brien)

* Night of the Living Date (1992) (y.Les Sekely)

* Children of the Living Dead (2001) (y.Tor Ramsey)

* Night Off of the Living Dead (2004) (kısa, y.Richard Matthews)

* Night of the Day of the Dawn of the Son of the Bride of the Return of the Revenge of the Terror of the Attack of the Evil, Mutant, Hellbound, Flesh-Eating Subhumanoid Zombified Living Dead, Part 3 (2005) (y.James Riffel)

* Knight of the Living Dead (2005) (y.Bjarni Gautur)

* Flight of the Living Dead (2007) (y.Scott Thomas)

* Plight of the Living Dead (2007) (kısa, y.Michael Klein)

* Night of the Living Dead Mexicans (2008) (kısa, y.Nicholas Humphries)

* Opening Night of the Living Dead (2008) (kısa, y.Shalena Oxley)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder