21 Haziran 2009 Pazar

Gonggongui Jeog (2002)

Gonggongui Jeog 2002 yılı mahsulü Woo-Suk Kang tarafından yönetilmiş olan Güney Kore yapımı bir film. Public Enemy olarak da bilinir.


Bir polisin şok intiharı ile açılır film. Kahramanımız Chul-jung Kang'ın ortağı bir görev dönüşü yolda durdukları bir anda kafasına tek kurşun sıkarak intihar eder. İntihar sebebi içişlerinin kirli polisler hakkında yaptığı bir araştırmadır. Kang'ın ortağının saklayacak çok şeyi vardır. Aralarında en çok paraya ihtiyacı olan kişi Kang gibi gözükmesine rağmen onun bu taraklarda bezi yoktur. Karısı bir hırsızın bıçak darbeleri ile ölmüş, iki küçük kızı ve annesi ile beraber yaşamaktadır. Gerçi evine doğru düzgün gittiğini göremeyiz. Kendini tamamen işine adamıştır. Kaba, kural tanımaz, suçluyu yakalamak için her yol mübah gibi yaftalar yapıştırmaktan çekinmeyeceğim Kang sağnak yağmur altındaki bir gece gözetleme görevi sırasında ayıptır söylemesi büyük hacetini gidermek için arabadan çıkar. İşini bir sokak köşesinde hallettikten sonra tam pantalonu toparlayacakken yağmurluklu bir adam ile çarpışır ve eserinin üzerine düşer. Bu pis olay karşısında sinirlenen Kang adama sataşayım derken, yağmurluklu adam Kang'a doğru döner, elindeki bıçak ile Kang'ın gözünün altına façayı atar. Bıçağını düşürmesine rağmen karanlık sokakta kaybolur. Bir süre sonra aynı sokakta yaşlı bir çiftin bıçak ile öldürüldüğü ortaya çıkar. Kang o gün sokakta bulduğu bıçağı kontrole gönderir ve cinayetlerin bu bıçak ile işlendiği anlaşılır. O gün çarpıştığı yağmurluklu adam katilden başkası değildir. Bir süre sonra aynı yaşlı çiftin öldürüldüğü şekilde başka bir cinayet daha işlenir. Polis bir seri katil olabileceğinden şüphelenirken Kang yaşlı çiftin oğluna kafayı takar. Elinde hiçbir kanıt olmamasına rağmen sadece içgüdülerine dayanarak adamın peşine takılır. Olayı iyice kişiselleştiren Kang bu cinayeti çözmek için varını yoğunu ortaya koyacaktır.

Konusunu okuduğunuzda sağlam bir polisiye gerilim filmmiş izlenimi veren Gonggongui Jeog aslında hiç de göründüğü gibi bir film değil. Katil kim gibi bir tribe hiç girmiyor ve yaşlı çiftin öldürüldüğü sahnede katilin oğulları olduğunu gösteriyor. Filmin asıl derdi Kang gibi asla tasvip etmeyeceğimiz tutunamayan bir karakter ile toplum içinde kendine belli bir yer etmiş, evli, başarılı bir işadamının mücadelesi.

Uzakdoğu filmlerine aşina bünyelerin sıklıkla karşılaştığı türler arası gitgeller bu filmde de karşımıza çıkıyor. Polisiye gerilimin yanına komedi sosunu ekleyerek. Birçok eleştirmen bunu olumsuz karşılamış. Filmden, çok sağlam bir polisiye gerilim olacakken sulandırılmış komedi sahneleri yüzünden büyük bir fırsatı kaçırmış gibi bahsediyorlar. Buna kesinlikle katılmıyorum. Film bence bu haliyle gayet başarılı. Komedi unsurunun (ki hiç sevdiğim bir unsur değildir) bu filmde hiç de bahsedildiği kadar abartılı kullanıldığını düşünmüyorum. Bu tarz filmlerde genelde denge hep bir tarafa doğru fazla kaydığından sonuç özellikle batılı seyirciler için pek iştah açıcı olmaz. Ama Gonggongui Jeog öyle değil. Vaadettiği her sözü yerine getiriyor.


Kang çizdiği polis portresi ile akla hemen Clint Eastwood'un can verdiği Harry Callahan'ı getiriyor. Bu yüzden film Dirty Harry serisi filmlerine yakın duruyor. (Dirty Harry düşkünlüğüm sebep olmuştur belki bu filmi sevmeme, kimbilir.)

Chul-jung Kang rolünde Kyung-gu Sol harika bir performans sergiliyor. Diğer oyuncular zaman zaman bu performansın altında ezilse de izleyeni çok fazla rahatsız etmiyor. Yaşlı çiftin öldürüldüğü cinayet sahnesini çok başarılı bulduğumu söylemeden edemeyeceğim.


Aynı kadro ile bu filmin devam filmlerinin çekildiğini ekleyelim: Gonggongui jeog 2 (Another Public Enemy, 2005) ve Kang Chul-jung: Gonggongui jeog 1-1 (Public Enemy 3, 2008).

Sonuç olarak kora kor safkan bir aksiyon filmi peşinde iseniz Gonggongui Jeog sizin için uygun bir tercih olmaz. Amma velakin haftasonu oturmuşum, hem güleyim hem aksiyona doyayım modunda iseniz Gonggongui Jeog hedefi onikiden vuracak bir tercih olacaktır. (8/10)

1 yorum:

  1. Bu arada 2. ve 3. filmleri de izledim. Aynı kadro ile çekilen bu devam filmleri için bir iki cümle etsem yeterli olacak gibi.

    2. filmde nedense Chul-jung Kang'ı savcı olarak görürüz. (Dedektiflikten savcılığa geçişi ile ilgili bir detay verilmiyor.) Gene benzer bir "zengin ve suçlu"ya karşı savaş verir Kang. Ama gerek anlatılan hikaye olsun, gerek sinematografik ögeler olsun ilk filmin yanına bile yaklaşamıyor. Sadece sevilesi Kang karakterini izlemek adına tercih edilebilir. (4/10)

    3. filmde ise Kang'ı tekrar dedektif olarak görürüz. (Artık nasıl niye diye sormuyorum.) İlk filmdekine çok benzer bir öykü gene ilk filmdeki dille anlatılıyor. (2. filmde eleştirilen komedi unsuru bir nebze olsun geri çekilmiş gibiydi.) Fena olmayan bir film ama senaryo ilk filmdeki gibi sağlam değil. Biraz üstünkörü yazılmış gibi. İlk iki filmi izleyen bunu da izler. (5/10)

    YanıtlaSil