6 Haziran 2009 Cumartesi

Fritt Vilt II (2008)

Fritt Vilt 2 2008 yılı mahsulü Mats Stenberg tarafından yönetilmiş olan Norveç yapımı bir film. Cold Prey 2 olarak da bilinir. Yönetmenin ilk filmi.


Fritt Vilt (2006, yönetmen Roar Uthaug) filminin uluslararası başarısından sonra filmin devamının çekilmesine karar verildi. İlk filmde Jotunheimen bölgesinde snowboard yapmaya giden beş arkadaşın aralarından birinin ayağının kırılması sonucu terkedilmiş bir otele sığınmak zorunda kalmaları ve bu otelde hala yaşamakta olan birinin saldırısına uğramaları anlatılmıştı. Bu saldırı sonucu tek hayatta kalan kişi Jannicke (Ingrid Bolsø Berdal) olmuştu.


İkinci film Jannicke'in hastaneye getirilmesiyle başlar. Verdiği ifade sonrası tarif ettiği bölgede polis tarafından bir araştırma yapılır. Beş adet ceset bulunur. Cesetler hastaneye getirilir. Cesetlerden dördü Jannicke'in arkadaşlarına aittir. Beşincisi ise malum katilimize. Öldürmeyen Allah öldürmez; katil, hastane çalışanlarının yoğun çabası ile tekrar hayata döner. Terör bu sefer Norveç'in kırsalındaki boş sayılabilecek hastanede esmektedir. Katil önüne gelen herkesi öldürürken Jannicke'in ölmeye hiç niyeti yoktur.


Katilin yeniden canlanması hikayesi biraz zorlama olsa da çok fazla can sıkmıyor. Hollywood sağolsun, kimlerin geri döndüğünü görmedik ki. Bu noktayı gözardı edersek elimizde gayet sağlam bir kurtuluş (survival) hikayesi anlatan vasat üstü bir slasher kalıyor. Özellikle Jannicke rolündeki Ingrid Bolsø Berdal ilk filmdeki performansının üzerine ekleyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. (Hastası oldum.)Hastane iç çekimlerde karanlık koridorlarda takip sahneleri atmosfer açısından isteneni fazlasıyla veriyor. Jannicke'in "katil (stalker) asla ilk vurduğunda ölmez" kuralını iki filmdir bizzat defalarca tecrübe etmesine rağmen hala öğrenememesi manidar. Gerçi filmin sonunda öğrendiğini sözleri ve hareketleri ile belli ediyor. Geç olsun da güç olmasın derler, Jannicke için güç oluyor ama neyse ki geç olmuyor. Slasher sevenlerin atlamaması gereken bir film. (7/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder