7 Mayıs 2009 Perşembe

Yasaeng Dongmul Bohoguyeog (1997)

Yasaeng Dongmul Bohoguyeog 1997 yılı mahsulü Ki-duk Kim tarafından yazılıp yönetilmiş olan Güney Kore yapımı bir film. İngilizce isim olarak Wild Animals uygun görülmüş.


Ressam olma niyetiyle Güney Kore'den Fransa, Paris'e gelen Cheong-Hae burada geçirdiği zorlu süreç sonrası asıl idealini unutmuş, daha fazla güç sahibi olabilmek için daha fazla para kazanması gerektiğine inanmış ve en kolay yoldan para kazanmak adına yasadışı işlere bulaşmıştır. Kuzey Koreli Hong-San ise askeri geçmişe sahip, bir şeylerden kaçtığı açıkca belli olan daha amaçsız biridir. Trende karşılaştığı Güney Koreli olduğunu tahmin ettiğim bir kadının yardımı ile güç bela pasaport kontrolünden geçerek Fransa'ya giriş yapar. İlk karşılaştığı kişi Cheong-Hae olur. Çok zorlanmadan Hong-San'ı dolandıran Cheong-Hae bütün parasını alarak kaçar. Kader ağlarını örmüştür. Cheong-Hae ve Hong-San'ın bir süre sonra dengesiz bir dostluğa dönüşecek olan ilk tanışmaları bu şekilde gerçekleşir. Cheong-Hae ve Hong-San basit bir çeteye dahil olarak ufak çapta yasadışı işler yapmaya başlarlar. İkisi de aşık olur. Aşık oldukları kadınlar ile bir hayat yaratmaya çabaladıkça daha çok batarlar.


Yasaeng Dongmul Bohoguyeog, yönetmenin Ag-o (Crocodile, 1996) filminden sonra yönettiği ikinci filmi. İlk filminde gözlemlenen bazı aksaklıklara bu filmde de rastlamak olası. Özellikle kurgu ve tempo açısından rahatsız edici defolar barındırıyor. İlk filmde olduğu gibi bu filmde de birçok yan hikayecik olduğundan zaman zaman izlenmesi zor bir hale gelebiliyor. Yönetmen bazen Cheong-Hae ve Hong-San'ın dostluğuna odaklanıp diğer hikayecikleri arka plana atarken, birden Cheong-Hae'nin aşık olduğu kadın ile ilişkisi ön plana çıkabiliyor. Hikayecikler med cezir gibi gidip gidip geliyorlar. Bu şekilde filmin bütününe baktığımızda Yasaeng Dongmul Bohoguyeog, anlatılan hikayeciklerin ardarda özensizce yapıştırıldığı kötü bir kolaj gibi duruyor. Ama aynı ilk filmde olduğu gibi bu filmde de müthiş kareler var. Usta yönetmen Ki-duk Kim bu filminde de sinyal vermeye devam ediyor.


Ag-o (Crocodile, 1996) filmi ile ilgili karaladığım yazıda bana Les Amants du Pont-Neuf (Köprüüstü Aşıkları, 1991, yönetmen Leos Carax) filmini anımsattığını yazmıştım. Aynı şeyi bu film için de söylemek durumundayım. Bu sefer iddiamı kuvvetlendirecek başka ögeler de mevcut. Filmin mekan olarak Paris'de geçmesinin ve Paris köprülerinin sık sık kadraja girmesinin yanısıra Les Amants du Pont-Neuf filminin unutulmaz başrol oyuncusu Denis Lavant önemli yan rollerden birinde oynuyor.


Yasaeng Dongmul Bohoguyeog benim gibi Ki-duk Kim külliyatına kafayı takmış biriyseniz es geçmemeniz gereken bir basamak. Usta yönetmenin nereden nereye geldiğini gözlemlemek adına önemli bir deneyim. Yok değilseniz izlemeseniz de olur. (6/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder