6 Mayıs 2009 Çarşamba

Shilje Sanghwang (2000)

Shilje Sanghwang 2000 yılı mahsulü Ki-duk Kim tarafından yazılıp yönetilmiş olan Güney Kore yapımı bir film. İngilizce isim olarak Real Fiction uygun görülmüş. Güzel de olmuş.


Şehrin kalabalık bir meydanında karakalem portre çizen genç bir adamdır kahramanımız. İlk sahnelerden itibaren anlarız ki pek konuşmayan, hayata karşı pasif, kafasına vur ekmeğini al tadında biridir. Çizdiği portrelere para ödemeyen müşteriler, meydanı haraca bağlayan üç kişilik çetecik, kendi işlerini yaptıran kurnaz esnaf karşısında sessiz kalan genç adamın hayata karşı anlamsız bir duyarsızlığı vardır. Bir gün genç bir kadın kendisini kameraya almaya başlar. Genç adamdan kendisini takip etmesini ister. Genç adam takip eder. Boş bir tiyatro salonuna giderler. Burada şimdiye kadar hayatında kendisine haksızlık etmiş olan herkesten intikam alması istenir. Genç adam kendisine verilen tabanca ile listesindekileri teker teker avlamaya başlar.


Çekim hikayesi de çok enterasan bu filmin. Seul'de saat 13:00 gibi başlayan çekimler, 16:20 gibi bitmiş. Yani filmi aynı gün içerisinde yaklaşık üç buçuk saatte bitirmişler. Değişik mekanlara konuşlandırılmış 20 adet kamera ile çekilmiş. Hiçbir sahnenin tekrar çekimi yapılmamış. Sadece öncesinde aylar süren bir hazırlık dönemi ve provalar, o kadar. Sadece bu deneysel süreç sonrası çıkan sonucu görmek için bile izlenmeli Shilje Sanghwang.

Çekim şekli göz önüne alındığında harika kareler beklememek gerekiyor belki. Ama itiraf etmeliyim ki, daha önce izlediğim benzer türde çekilmiş birçok filme nazaran Shilje Sanghwang bir seferde çekilmiş hissi vermiyor.


Gerçek ve kurgu arasında gidip gelen film bir süre sonra izleyene hangisi gerçek, hangisi kurgu sorularını sorduruyor. Hele sonlara doğru arka arkaya o kadar şık sahneler barındırıyor ki izleyenin haz katsayısındaki ani artışlara hazır olması gerekiyor.


Gerçek nedir? Kurgu nedir? Yaşadığımızı sandığımız hayat, çevremizdeki insanlar, o insanlarla ilişkilerimiz, bütün bunları algılayışımız, vs vs... Ne kadarı gerçek? Ne kadarı kurgu? Bu soruların cevaplarını bu filmde Ki-duk Kim'den duyabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine filmi izlemek yeni sorular sormanıza neden oluyor. Öte yandan soru sormadan ne kadar gerçek olabiliriz ki? (7/10)

1 yorum: