26 Mayıs 2009 Salı

The Ring Three (2011) ve öncesi

Bir önceki yazıda Ju-On külliyatı ile ilgili karaladığım yazı esnasında aklıma geldiği üzere Ringu ve türevlerinin bir listesini yapmaya karar verdim. Maksat Ringu isimli romandan uyarlanarak çekilmiş olan bütün filmleri bir sıraya koymak.

1957 doğumlu Japon yazar Kôji Suzuki 1991 yılında Ringu (The Ring) isimli bir roman yazdı. Seneler sonra bütün dünyada fenomen haline dönüşecek olan filmlere esin kaynağı olacağından henüz habersizdi. Suzuki daha sonra Ringu'yu yazarken en büyük esin kaynağının favori korku filmi Poltergeist (1982, y. Tobe Hooper) olduğunu söylemişti. Ringu sonrası Honogurai Mizu No Soko Kara (Dark Water) isimli romanı ve Dream Cruise isimli kısa hikayesi de sinemaya uyarlandı:

* Honogurai Mizu No Soko Kara (2002, y. Hideo Nakata)
* Dark Water (2005, y. Walter Salles) (yeniden yapım)
* Dream Cruise (2007, y. Norio Tsuruta) (Masters of Horror 2.Sezon 13.Bölüm)


Kronolojik sıra ile Ringu filmlerine göz atmaya başlayabiliriz;

Ringu: Jiko ka! Henshi ka! 4-tsu no inochi wo ubau shôjo no onnen (Accident, or unnatural death!?! A young girl's hatred that steals four lives, 1995):
Japonya'daki Fuji TV tarafından finanse edilerek çekilen bu ilk film seyircisi ile ilk olarak Fuji TV ekranlarında buluştu. Senaryo yazarı Jôji Iida (ki kendisine yazıp yönettiği Anaza Hevun (Another Heaven, 2000) sebebi ile saygım sonsuz.) romandaki bazı yerleri deforme edip değiştirdi. Mesela romanın kahramanı olan gazetecinin cinsiyetini değiştirmesi gibi. Romanla çok ilgisi olmayan enterasan bir iş. Korku ögelerinden çok çıplaklık ön planda. Televizyonda yayınlandıktan sonra Ringu: Kanzen-Ban (the Complete Edition) ismi ile videosu yayınlandı. Bu videonun ilginç olan tarafı TV versiyonundan çok daha fazla çıplaklık içermesi idi.


Ringu (Ring, 1998):
Ringu, enterasan bir TV macerasından sonra Hideo Nakata yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. Kısa sürede Japonya'daki bütün gişe hasılat rekorlarını alt üst etti. Sanki Japonlar yıllardır böyle bir filmin gelmesini bekliyorlarmış gibiydi. Daha sonra ünü Japonya sınırlarını aştı ve bütün dünyada bir fenomen haline geldi. Yönetmen Nakata artık herkesin tanıdığı bir isim olmuştu.


Rasen (The Spiral, 1998):
Nakata'nınki ile hemen hemen aynı zamanlarda vizyon gören devam filmi Rasen ise Jôji Iida'dan geldi. TV için çekilen ilk uyarlamanın senaryosunu yazmış olan Iida, sinema için yazdığı bu devam filminin yönetmenliğini de yaptı. Bu sefer romana daha sadık kalan Iida, Nakata'nınki ile karşılaştırıldığında daha dramatik yapıya sahip bir iş ortaya koymuştu. Korku ögelerini daha arka plana atarak asıl olarak Sadako'nun iç dünyası ile ilgilenmişti. Bence romanın ruhunu yakalayan en başarılı Ringu uyarlaması olan yapım, Nakata'nın gişe başarısının gölgesinde kalmış ve birçok sinemaseverin gözünden kaçmıştır. Ekstra bir not olarak romanın yazarı Kôji Suzuki bu filmde çok kısa bir süreliğine ekranda gözüküyor.


Ringu: Saishûshô (Ring: The Final Chapter, 1999):
Ringu'nun başarısından sonra boş durmayan yapımcılar TV için her biri yaklaşık birer saat süren 12 bölümlük bir dizi tasarladılar. Dizinin evsahipliğini ve prodüksiyonunu yapan kanal ilk TV filminin yapımcısı olan Fuji TV'den başkası değildi.


Ringu 2 (1999):
Jôji Iida'nın devam filmi gişede çuvalladığından, Hideo Nakata, Ringu serisine kaldığı yerden devam etti. İlk filmde beyazperdede terör estiren Sadako, hayranlarını büyük bir zevkle korkutmayı sürdürdü. Ringu 2, Nakata'nın çektiği ilk Ringu kadar başarılı oldu.


The Ring Virus (1999):
Japonya'da kopan Ringu fırtınasına eşlik eden ilk ülke yakın komşularından Güney Kore oldu. Yönetmenliğini Dong-bin Kim'in yaptığı bu yeni uyarlam Nakata'nın Ringu'su kadar başarılı olamasa bile fenomene gönül vermiş Ring dostlarının görmesinde fayda var. Yoksa ortada değişik bir şey yok. Aynı konu bir kez daha aynı şekilde çekilmiş. Tek fark konuşulan dil Japonca değil, Korece.


Ringu 0: Bâsudei (Ring Ø: Birthday, 2000):
Ring fenomeni bütün dünyayı bir virüs gibi sarınca romanın yazarı Kôji Suzuki Sadako'nun geçmişini anlatan Ring: Birthday isimli bir kısa hikaye yazdı. Bu hikayenin de sinemaya uyarlanması uzun sürmedi. Norio Tsuruta'nın yönetmenliğini yaptığı filmi korku türü içine dahil etmek doğru olmaz. Daha çok Sadako nedir kimdir sorularının yanıtını arayanlar için çekilmiş bilgilendirici nitelikte bir belgesel havasında olduğunu söyleyebilirim. Aslında Sadako'yu bir roman ve/veya film antikahramanı olmaktan çıkarıp biraz daha mağdur olan tarafmış gibi gösteriyor. Aynı Carrie'de (1976, y. Brian De Palma) olduğu gibi.


The Ring (2002):
Yeniden yapımlara dört elle sarılan Hollywood'un Ringu fenomenine el atmaması düşünülemezdi. Nitekim 2002 yılında Gore "Pirates of the Caribbean" Verbinski tarafından yönetilen film geldi. Nakata'nın çektiği Ringu'nun yeniden yapımı olan the Ring, Güney Kore yeniden yapımından bile daha kötüydü.


The Ring Two (2005):
Verbinski ile bu işin olmayacağını anlayan Hollywood, The Grudge'ı çekmek için Takashi Shimizu'yu getirmeleri örneğinde olduğu gibi Hideo Nakata'yı yönetmenlik koltuğuna oturtursa bu işin hallolacağını düşündü. Ringu 2'nin tam manasıyla yeniden yapımı olmayan, ilk ABD yapımı Ring'in kaldığı yerden devam eden farklı bir hikayeye sahip the Ring Two, aynen beklendiği gibi başarısız oldu.


Rings (2005):
Jonathan Liebesman tarafından yönetilen 16 dakikalık bu kısaya The Ring box setinin içinden çıkan bonus diskden ulaşmak mümkün. The Ring ve The Ring Two arasında geçiş özelliği sağlayan kısayı, ABD versiyonlarına itibar göstermeyenlerin izlemesine gerek yok.


The Ring Three (2011):
Evet, maalesef sömürü devam ediyor. Hollywood boş durmuyor. Yönetmenliğini Hideo Nakata'nın yapacağı duyurulan bu yeni devam filminde neler yumurtlayacaklarını henüz bilmiyorum ama şimdiye kadar yapılanlar ortada. En yakın örnek The Grudge 3 faciası.


Son olarak bütün filmleri şöyle bir listeleyelim:

* Ringu: Jiko ka! Henshi ka! 4-tsu no inochi wo ubau shôjo no onnen (1995) (TV) (y. Chisui Takigawa) (Japonya)
* Ringu (1998) (y. Hideo Nakata) (Japonya)
* Rasen (1998) (y. Jôji Iida) (Japonya)
* Ringu: Saishûshô (1999) (Dizi/12 Bölüm) (Japonya)
* Ringu 2 (1999) (y. Hideo Nakata) (Japonya)
* The Ring Virus (1999) (y. Dong-bin Kim) (Güney Kore)
* Ringu 0: Bâsudei (2000) (y. Norio Tsuruta) (Japonya)
* The Ring (2002) (y. Gore Verbinski) (ABD/Japonya)
* The Ring Two (2005) (y. Hideo Nakata) (ABD)
* Rings (2005) (Kısa) (y. Jonathan Liebesman) (ABD)
* The Ring Three (2011) (y. Hideo Nakata) (ABD)

Bugüne kadar bu listeden herhangi bir filme denk gelmemiş kimsenin kaldığına inanmıyorum. (İstisnalar kaideyi bozmaz.) Ama ola ki var diyelim. Benim naçizane tavsiyem öncelikle Ringu - Ringu 2 - Ringu 0: Bâsudei sırasıyla izlemeleri yönünde. Yanına da bonus olarak Rasen. Akabinde geriye kalanları izlemek keyfinize kalmış.

1 yorum: