26 Mayıs 2009 Salı

The Grudge 3 (2009) ya da nedir bu Ju On dedikleri

The Grudge 3 2009 yılı mahsulü Toby Wilkins tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Direkt videoya giden, vizyon şansı bulamayan bahtsız yapımlardan bir diğeri..


1972 İngiltere doğumlu Wilkins 2008 yılında yönettiği Screamfest 2008'in yıldızı Splinter ile adından söz ettirmeyi başarmıştı. (Hala izlemedim Splinter'ı...) Ama bundan önce çektiği kısalar arasında The Grudge serisi ile direkt bağlantılı bir kısadan bahsetmekte yarar var: 2006 tarihli Tales from the Grudge. 7-8 dakikalık 3 bölümden oluşan bu kısada Wilkins, Tokyo'daki evde başlayan laneti telefon konuşmaları ile bütün dünyaya yayma derdindedir. Akabinde Splinter ile rüştünü büyük stüdyolara ispat eden Wilkins, neden çekildiğini bir türlü anlayamadığım The Grudge 3'nin yönetmen koltuğu için en önemli aday olur.


The Grudge 3, ikincinin kaldığı yerden başlar. İkincide Tokyo'dan Chicago'ya taşınan lanet, üçüncüde Chicago'da terör estirmeye devam eder. Sağ kalmayı başaran evin küçük oğlu Jake bu sefer ilk kurban olur. Lanet, Jake ve Jake'in oturduğu ev ile bağlantılı olan herkes için bir tehdit oluşturmaktadır. Sırayla hepsini ziyaret edecektir.


The Grudge 3, konusundan anlaşıldığı üzere çok düdük bir senaryoya sahip. Sanki beş on dakikada yazılmış gibi bir izlenim bırakıyor. Zaten hallaç pamuğu gibi atılmış konuya getirebileceği hiçbir yenilik olamayacağı için en kolayı seçiyor ve ikinci bölümün kaldığı yerden abuk bir cinayetler silsilesini anlatmaya devam ediyor. Sanırım yapılmasının ardındaki en büyük sebep "maksat seri tamamlasın" mantığı ile filmi seyredecek olanlardan nemalanmak. (Ki benim izleme sebebim de budur.) Haydi böyle boş bir işe giriştin, bari azıcık saygı göster ve cinayet sahnelerine biraz özen, değil mi ama. Değil. Film o açıdan da eksik kalıyor. Birçok sahne korkutucu olmaktan çok uzak. Hatta bazı sahneler bırakın korkutmayı sinirle karışık güldürüyor bile. Neyse, fazla bile yazdım sayılır. Şimdi nedir bu Ju-On, biraz da ona bakalım.

Bilindiği üzere 1998 yılında korku dünyası Japonya'dan gelen bir fırtına ile sallanır: Ringu (y. Hideo Nakata). Japonya'da büyük bir gişe hasılatı yapan film ülkenin sınırlarını aşarak bütün dünyada fenomen haline gelir. Bu filmi takip eden Ringu 2 (1999) ve Ringu 0: Bâsudei (2000) ile efsane düşmeyen bir çizgi ile başarısını devam ettirir. (Bir ara bu Ring ve türevleri ile ilgili de birşeyler karalayayım.)


Bunu fırsat bilen bazı yapımcılar, rüzgardan faydalanmak için bu tarz bir film çekmek isterler. 1972 doğumlu genç yönetmen Takashi Shimizu ile anlaşan yapımcılar ucuz ama Ringu tarzında bir film talep ederler ve herşey böyle başlar. Elindeki kısıtlı imkanları çok iyi kullanan Shimizu Ju-on'u (2000) çeker. Direkt video piyasası için çekilen Ju-On bir anda Japonya'da hiçkimsenin ummadığı kadar müthiş bir talep görür. Ateş sönmeden yapımcıların baskısı ile hiç durmadan devamı çekilir: Ju-on 2 (2000). Shimizu'nun gene çok kısıtlı olanaklar ile çektiği bu film de video piyasasında yıldız olur.


Bu inanılmaz ilgi karşısında daha büyük bir prodüksiyon ile sinema versiyonunun yapılmasına karar verilir ve ortaya Ju-on (2002) çıkar. Video için çekilenden daha büyük olanaklar ile senaryosu biraz daha geliştirilir ve süresi biraz daha uzatılır. Video piyasasının yıldız Ju-On bu sefer beyazperdenin yıldızı olur. Akabinde video için çekilen ikincinin sinema versiyonunu yapmaları uzun sürmez. Yönetmenlik koltuğuna iyice ısınan Takashi Shimizu Ju-on 2 (2003) ile artık herkesin ismini bildiği bir yönetmen olur.


Bilindiği üzere bu tip başarılı işleri sömürmekten ayrı bir keyif duyan Hollywood boş durmaz ve ilk filmin yeniden yapımını (remake) vizyona sokar: The Grudge (2004). Yönetmenlik koltuğunu gene Takashi Shimizu'ya teslim ederler.


ABD'de başarılı bir gişe yapan filmin devamını çekmeye karar verirler. Fakat bu noktada Japonya'daki devam filminden bağımsız olarak daha serbest bir uyarlama yapılır ve lanet, mekan olarak ABD'ye taşınır: The Grudge 2 (2006, yönetmen gene Takashi Shimizu). ABD'yi bu lanetten mahrum bırakmayan yapımcılar herhalde 3 sayısının kutsallığına inandıklarından olsa gerek The Grudge 3 (2009) ile seriye şimdilik son noktayı koyarlar.


Dersin sonuna geldiğimize göre bu lanetli(!) seriyi bir sıralayalım:

* Ju-on (2000) (Video) (y. Takashi Shimizu)
* Ju-on 2 (2000) (Video) (y. Takashi Shimizu)
* Ju-on (2002) (y. Takashi Shimizu)
* Ju-on 2 (2003) (y. Takashi Shimizu)
* The Grudge (2004) (y.Takashi Shimizu)
* Tales from the Grudge (2006) (Kısa) (y. Toby Wilkins)
* The Grudge 2 (2006) (y. Takashi Shimizu)
* The Grudge 3 (2009) (Video) (y. Toby Wilkins)

Serüvenine video piyasasında görkemli bir şekilde başlayan bu lanetli hikayenin, sinema dünyasını salladıktan sonra deniz aşırı seyahat ederek gene video piyasasında yerlerde sürünerek son bulması manidar.

Eğer bu seriye hiç bulaşmadıysanız (ki sanırım bulaşmamış olmanız imkansız), Japonya'da çekilmiş olan ilk dört film ile Shimizu'nun ABD için çektiği ilk filmi izlemeniz yeterli. Son üç filmden kendi sağlığınız için uzak durmanızı tavsiye ederim. Ama yok benim gibi bu tip seriyallerin yılmaz takipçisi iseniz zaten seriyi çoktan tamamlamışsınızdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder