15 Mayıs 2009 Cuma

Babysitter Wanted (2008)

Babysitter Wanted 2008 yılı mahsulü Jonas Barnes ve Michael Manasseri tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Her ikisinin de ilk yönetmenlik denemesi. Senaryo ise Jonas Barnes'a ait.


Annesi ile yalnız yaşayan Angie Albright filmin başlarında gözümüze gözümüze sokulduğu üzere dini bütün bir kardeşimizdir. Angie sanat tarihi eğitimi almak için evinden uzakta bir okula gelir. Kaldığı yurttaki oda arkadaşı ise kendini alkol, seks ve uyuşturucuya vermiş rockn'roll bir kızdır. Ama bunun filmle bir ilgisi yok. Oda arkadaşı filmin ilk kısmında bir süreliğine gözüküp bir daha görünmemek üzere ekrandan ayrılır. (Ufak bir ahlak show diyebiliriz.) Bu kadar içine kapanık olmasına rağmen iki gün içinde hemen kendine erkek arkadaş yapan Angie okuldaki ilan panosundan bulduğu bebekbakıcılığı işini de kaparak, bebek de yaparım kariyer de yaparımın üzerine para da kazanırımı ekler.


Okuldan oldukça uzakta taşrada diyebileceğimiz bir çiftlik evinde yeni işine başlar. Ki zaten filmin ikinci bölümünün tamamı bu işe başladığı geceden ibaret. Bebekbakıcı filmlerinin klasiği olan eve gelen telefon, karşı tarafın hiç konuşmaması gibi klişelerin gerçekleşmesi bir anda klasik sapık ve bebekbakıcı kız arasındaki ölüm kalım mücadelesi izleyeceğiz etkisini uyandırır. Ama çok geçmeden düdük bir twist ile bütün roller değişir, ama filmin ana teması değişmez. O beklediğimiz ölüm kalım mücadelesini izleriz.


When a Stranger Calls (1979, yönetmen Fred Walton) [hatta bu filmin 2006 yılında Simon West tarafından aynı isimle kötü bir yeniden yapımı çekilmişti.] gibi filmler ile başlayan ahlak ve namus timsali genç kız ile sapık katil arasında geçen kovalamaca bugüne kadar birçok korku filmine konu oldu. Babysitter Wanted özünde bu filmlerden farklı değil. Filmin ortalarında anlamsız bir twist ile yön değiştirirmiş gibi yapsa bile, hemen toparlanıyor, ilk yola çıktığı andaki rotasına geri dönüyor ve taklit ettiği türün kalıpları içinde kalmaya devam ediyor. Halbuki Rosemary's Baby (1968, yönetmen Roman Polanski) tadındaki twistine dört elle sarılıp o yönde devam etse en azından benim ilgimi daha çok çekebilirdi.


Sonuç itibariyle Babysitter Wanted yeni bir şeyler vaadetmeyen bir film. Yazı boyunca bahsedilen türden hoşlanıyorsanız eli yüzü düzgün bir film bile diyebilirim. Ama öte yandan defalarca işlenmiş bir konuyu yeniden izlemenin kime ne faydası olabilir, çözebilmiş değilim. (3/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder