26 Mart 2009 Perşembe

What Just Happened (2008)

What Just Happened 2008 yılı mahsulü Barry Levinson tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir film. Başrollerde birbirinden ünlü oyuncular boy gösteriyor; Robert De Niro, John Turturro, Robin Wright Penn, Sean Penn, Bruce Willis, Catherine Keener, Stanley Tucci.


Barry Levinson Hollywood semalarına atılmadan önce televizyon dizileri için senaryo yazmaktadır. Birkaç Emmy aldıktan sonra Mel Brooks'un dikkatini çeker ve Brooks'un iki filminin senaryo ekibine katılarak Hollywood'a ayak basar. (1976 tarihli Silent Movie ve 1977 tarihli High Anxiety) Hollywood macerasına senaryo yazarak devam eden Levinson ilk filmini 1982 yılında yönetir. İlk büyük başarısını ismi ile nerdeyse özdeşleşen Rain Man (1988) ile kazanır. Bu dönemde çektiği filmlerin nerdeyse hepsi bir şekilde dikkat çeker; Good Morning, Vietnam (1987), Avalon (1990), Bugsy (1991). Kısa sürede Hollywood'a uyum sağlayan Levinson bu süreçte daha çok ana akım içerisinde kalmaya özen gösterir. Gittikçe düşen bir ivme gösterse de bir şekilde ses getiren filmlere imza atar; Disclosure (1994), Sleepers (1996), Wag the Dog (1997), Sphere (1998). Bu düşen ivme günümüze kadar devam eder. What Just Happened ise bu zincirin şimdilik son halkası.


Barry Levinson senaryo yazarlığından yönetmenliğe derken 1990lı yılların başından itibaren prodüksiyon işine de dalar ki What Just Happened filmi de bir prodüktörün hayatından birkaç günlük bir kesit sunmakta. Ben (Robert De Niro) orta ölçekli bir prodüksiyon firmasının sahibidir. Hayatı kaprisli yönetmen ve oyuncular ile sinema ile uzaktan yakından alakası olmayan para sahibi hevesli yatırımcılar arasında boğuşmakla geçmektedir. Prodüktörlüğünü yaptığı, başrolünde Sean Penn'in (Sean Penn) oynadığı Fiercely isimli filmin çekimleri ve kurgusu bitmiştir. Yönetmen ile yatırımcı filmin finali hakkında anlaşamazlar. Arada kalan Ben, ikisinin arasına bulmaya çalışır. Filmi bir an önce son haline getirip Cannes film festivaline yetiştirme derdindedir. Öte yandan da yeni bir filmin başlangıç süreci ile uğraşmaktadır. Bu yeni filmin başrolünde ise Bruce Willis (Bruce Willis) vardır. Willis bir süredir ortalıkta olmadığından biraz göbek bağlamış, işin kötüsü bir de sakallarını uzatmıştır. Yeni filmin çekimlerine günler kalmış olmasına rağmen Willis sakallarını kesmemekte direnmekte, yatırımcı grup ise sakalların kesilmesini istemektedir. Adamımız Ben bu iki kutup noktasının da arasını yapmakla uğraşır.


Konusu okunduğunda gayet keyifliymiş gibi duruyor What Just Happened. Nitekim keyifli de. Amma velakin film bittiğinde sabun köpüğü gibi geriye pek bir şey kalmıyor. Aslında üzerinde çok da konuşulacak bir film değil. Daha önce defalarca dalınıp çıkılmış bir konuya tekrar dalmaktaki ısrarı anlamadım. The Player (1992, yönetmen Robert Altman), The Producers (1968, yönetmen Mel Brooks) gibi filmlerden sonra pek yavan kalıyor. Aslında filmin geneline sinmiş bir Levinson iddiasızlığı var. Sanırım sorun oradan kaynaklanıyor.


Oyunculuk açısından parlak sahneler barındırsa da etrafta dolaşan bir sürü iyi film varken bununla vakit kaybetmeyin derim. Ama illa seyretmek isteyenlere de engel olmayayım. Özellikle Willis ve De Niro'nun beraber oynadığı sahneler çok lezzetli. (4/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder