15 Mart 2009 Pazar

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies (1995)

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies 1995 yılı mahsulü Martin Scorsese ve Michael Henry Wilson tarafından yönetilmiş olan ABD / İngiltere ortak yapımı bir belgesel. Televizyon için hazırlanmış olan belgesel üç bölümden oluşuyor. Toplam süresi üç saat kırkbeş dakika.


Scorsese ABD sinema tarihinde bir yolculuğa çıkıyor. Bizi de peşinden sürüklediği bu yolculukta sessiz sinema döneminden 60lı yılların sonuna kadar olan süreci ele alarak, sinema tarihine damgasını vurmuş yönetmen ve filmlerden bahsediyor. Süreci nihayetlendirdiği tarih olarak 1969 tarihini seçmesinin sebebi ise basit. O tarihte kendisi de yönetmen olarak bu sürece dahil olduğundan, kendi filmleri ile sektörden arkadaşlarının filmleri hakkında konuşmayı çok dürüst bulmuyor. Bunu da belgeselin sonunda sarfettiği "I wouldn't feel right commenting on myself or my contemporaries." sözü ile açıkca ifade ediyor.

Bahsettiği filmler tamamen Scorsese'nin subjektif seçimi ile belirlenmiş filmler. Bize kendi sinemasını en çok etkileyen kaynakları gösteriyor. Günümüzün en önemli yönetmenlerinden biri olan Scorsese'nin beslendiği kaynakları adım adım takip ederken, öte yandan da ABD kökenli sinema tarihine de hızlı bir bakış atmış oluyoruz.


Her sinemaseverin beğeneceğinden emin olduğum keyifli bir belgesel. (8/10)

2 yorum:

  1. The Blues'a benzemesin de...

    YanıtlaSil
  2. yok yok benzemez, merak etme. ya da benzememiş diyelim daha doğru olur, hatta dedim bile sanki...

    YanıtlaSil