10 Mart 2009 Salı

Hak Se Wui Yi Wo Wai Kwai (2006)

Hak Se Wui Yi Wo Wai Kwai 2006 yılı mahsulü Johnnie To tarafından yönetilmiş olan Hong Kong yapımı bir film. Election 2 ya da Triad Election olarak da biliniyor.


Film ilk filmden tam iki sene sonrasında başlar. Yeni başkan Lok'un (Simon Yam) liderlik süresi dolmuş, yeni lider için seçim zamanı gelmiştir. Aynı Big D gibi Lok da koltuğu bırakmak istemez. Değişik kumpaslar kurulur, entrikalar döner, sonunda birileri koltuğa kurulur. Oturan da memnun değildir, oturamayan da. (Oturan Boğa?)

Election 2'nin ilk filmden çok da farklı bir konusu olmadığı açıkca görülüyor. Ama iki film arka arkaya izlendiğinde aslında bir bütün oluşturuyor. İki sene önceki seçimlerde belli bir tavır içindeki kişi ya da grupların bugünkü seçim zamanı geldiğinde nasıl davrandıklarını görmek manidar. Coğrafyamızda meşhur olmuş "dün dündür, bugün bugündür." söz öbeği sadece buralarda değil başka yerlerde de geçerli.


Bir haftasonu oturup Election ve Election 2 kesintisiz olarak izlenirse tadından yenmez derim ben. Filmin Tartan Asia Extreme DVD kapağından alıntılayarak Hong Kong usulü Godfather diyerek bu başlığı nihayetlendireyim. (7/10)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder